Katılımcı tasarımla oluşturulmuş arttırılmış gerçeklik destekli programlama eğitiminin analizi
Analysis of augmented reality supported programming training created with participatory design
- Tez No: 765788
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BAHADIR KERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, katılımcı tasarımla desteklenmiş arttırılmış gerçeklik destekli programlama eğitiminin, okul öncesi öğrencilerin temel ve bilgi işlemsel düşünme becerilerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilk araştırma sorusu için ön test- son test tek gruplu yarı deneysel desen ve ikinci araştırma sorusu için deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında anaokulunda öğrenim gören 61 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencileri %48'si erkek %52'si kızdır. Uygulama süreci dokuz hafta sürmüştür. Araştırmanın ilk kısmında beş hafta boyunca belirlenen iki grupla katılımcı tasarım çalışması yapılmış ve CodeLimbel isimli arttırılmış gerçeklik uygulaması geliştirilmiştir. Araştırmanın ikinci kısmında dört hafta boyunca, araştırmacı tarafından hazırlanan programlama eğitimi tüm gruplara uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak çalışmada“Okulöncesi Öğrencilere Yönelik Temel Beceri Ölçeği”,“TechCheck”ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğrenci Görüşme Soruları”kullanılmıştır. Veriler, normallik testi sonuçları dikkate alınarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgularda arttırılmış gerçeklik destekli programlama eğitiminin, okul öncesi öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme ve temel becerileri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Arttırılmış gerçeklik destekli programlama eğitimi sonrasında bir grup gönüllü öğrenciyle araştırmacı tarafından hazırlanan“Görüşme Soruları”kullanılarak görüşme yapılmış ve görüşme sonucunda verdikleri cevaplara tema-kod analizi yapılarak sonuçlar incelenmiştir. Görüşme sonucunda elde edilen veriler, katılımcı tasarım çalışmasına katılan öğrencilerin uygulamayı benimsedikleri, uygulamaya karşı daha ilgili ve istekli olduklarını göstermektedir. Katılımcı tasarım çalışmasına katılan veya katılmayan öğrencilerin arttırılmış gerçeklik destekli programlama eğitimine karşı ilgi ve heyecan duyduklarını gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of augmented reality supported programming education supported by participatory design on the basic and computational thinking skills of preschool students. In the study, pretest-posttest single-group quasi-experimental design, which is one of the quantitative research methods, was used. The study group of the research consists of 61 students studying in kindergarten in the 2021-2022 academic year. 48% of the students are boys and 52% are girls. The implementation process took nine weeks. In the first part of the research, a participatory design study was conducted with two groups determined for five weeks and an augmented reality application called CodeLimbel was developed. In the second part of the study, the programming training prepared by the researcher was applied to all groups for four weeks.“Basic Skills Scale for Preschool Students”,“TechCheck”scale and“Student Interview Questions”developed by the researcher were used as data collection tools. The data were analyzed considering the results of the normality test. In the findings obtained, it was determined that augmented reality supported programming education had a statistically significant effect on pre-school students' computational thinking and basic skills. After the augmented reality supported programming training, a group of volunteer students were interviewed using the“Interview Questions”prepared by the researcher, and the results were examined by making a theme-code analysis to the answers they gave as a result of the interview. The data obtained as a result of the interviews show that the students who participated in the participatory design study adopted the practice and were more interested and willing to implement it. It was observed that the students who participated or did not participate in the participatory design study were interested and excited about the augmented reality supported programming education.