Erken okuryazarlık becerı̇lerı̇ne yaratıcı drama eğitiminin etkı̇sı̇nı̇n incelenmesi
Investigation of the effect of creative drama education on early literacy skills
  1. Tez No: 765790
  2. Yazar: SAFİYE AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ZEMBAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanının amacı; anaokuluna devam eden çocuklara erken okur yazarlık becerilerine yaratıcı drama eğitiminin etkisini incelemektir. Bu çalışma deneysel çalışma olmasından dolayı pandemi koşulları göz önünde bulundurulduğu için araştırma bir okulda yapılmıştır. Çalışma grubu seçimi oluşturulurken deney ve kontrol grubunun benzer sosyal-kültürel özellikler taşıması her iki grubundan aynı kurumda olması ve ayrıca pandemi koşullarında çok farklı kurumlar yerine tek bir kurumda olması süreklilik açısından düzenli olması için Akşemsettin Anaokulunda araştırma yürütülmesine karar verilmiştir. Çalışma grubu için seçilen çocuklar aynı okulun öğrencileridir. Deney grubu öğlenci sınıflarından ve kontrol grubu da sabahçı sınıflarından oluşturulmuştur. Devam eden 5-6 yaş gruplarından 15 çocuk deney grubu, 15 çocuk kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışmada deney grubundaki çocuklara ön test sonrası 10 haftalık yaratıcı drama yöntemi ile hazırlanmış erken okuryazarlık beceri programı uygulanmıştır. Kontrol grubu çocuklar ise ön testleri uygulandıktan sonra okulöncesi müfredat kapsamında eğitimlerine devam etmiştir. Yaratıcı drama yöntemi ile hazırlanmış Erken okuryazarlık eğitimi sonrası EROT son test olarak uygulanmıştır. Yaratıcı drama yönteminin erken okuryazarlık becerilerine olumlu etkisinin olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of creative drama education on early literacy skills of children attending kindergarten. Since this study is an experimental study, the research was carried out in a school, considering the pandemic conditions. While choosing the study group, it was decided to conduct research in Akşemsettin Kindergarten in order for the experimental and control groups to have similar social-cultural characteristics, to be in the same institution from both groups, and to be in a single institution instead of very different institutions under pandemic conditions, in order to be regular in terms of continuity. The children selected as the sample were formed from the morning groups of the same school, and the experimental group from the control noon groups. 15 children from 5-6 age groups attending school formed the experimental group and 15 children formed the control group. In the study, an early literacy skill program prepared with the 10-week creative drama method was applied to the children in the experimental group after the pre-test. The children in the control group continued their education within the scope of the preschool curriculum after the pre-tests were applied. EROT, which was prepared with the creative drama method, was applied as a post-test after the early literacy education. It was concluded that the creative drama method had a positive effect on early literacy skills.