أطروحة ُمقدمة لَنْيل درجة الماجستيرقسم تعليم اللغة العربية
An analytical and educational study of linguistic phenomena in the damascus dialect in the framework of the 'Babu'l-Hara' series
- Tez No: 765859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
“Babu'L-Hara”Dizisi Çerçevesinde Şam Lehçesindeki Dilsel Olgular Analitik Ve Eğitsel Bir“İnceleme”başlıklı bu araştırma, ünlü Şam dizisi“Bab Al-Hara”dizisinin ilk altı bölümü nün dinlenip not alınmasından sonra Şam Lehçesini incelemeyi ve analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma filmden yapılan alıntılarla örneklendirilerek teorik ve pratik çerçeve olmak üzere iki başlık altında sunulan bir çalışmadır. Teorik çerçeve, dil ve lehçe terimleri arasındaki farkın incelenmesini, ardından eskilerin Arap lehçelerine bakışını, modern araştırmacılara göre lehçe kavramının ne olduğunu, bu lehçelerin nasıl ortaya çıktığını, Şam Lehçesi'ne Aramice ve diğer dillerin etkisini kapsamaktadır. Bu bağlamda Şam şehrini ele almak ve onun hakkında önemli bilgilerden bahsetmek önem arzettiği için çalışmamıza konu olan Babu'L-Hara"Dizisi dizisi tanıtılmaktadır. Pratik çerçevede ise; Şam Lehçesindeki ibdal, kalb, imale, terhim, hazf, tashif, tasğir ve naht gibi sesbilimsel dil olguları, isim, zamir ve fiillerdeki ses olayları ve bu lehçedeki morfolojik kalıplar incelenmektedir. Yukarıda bahsi geçen tüm olgular ayrı ayrı incelenip analiz edilerek ve yazılı metinden örneklerle açıklanmaktadır. Ardından bahsi geçen bazı deyimsel ifadeler, her bir ifadenin sözlüksel, deyimsel ve semantik anlamı belirterek analitik bir şekilde incelenmektedir. Metinde okuyucuya zor gelebileceği tahmin edilen kelimeler seçilerek detaya inilmeden sade bir üslupla açıklanmaktadır. Daha sonra, Aramice ve diğer dillerden Şam lehçesine geçmiş olan kelimeler tespit edilmektedir. Suriye Lehçesi özelde Şam Lehçesinin Aramice, Türkçe, Fransızca ve İtalyancadan etkilenerek bu dillerden birçok kelimeyi ödünç aldığı bilinmektedir. Bu dillerden gelen her bir kelime için yazılı metinden bir örnek verilmektedir. Bu araştırmanın genel amacı farklılıkları bir araya getirerek tek bir yerde sunmaktır. Şam Lehçesi'nin kökleşmesini analiz ve karşılaştırma yoluyla ele alacağımız bu çalışmanın, bu lehçenin başka lehçelerin -özellikle- bu lehçeye ilgi duyanlar tarafından öğrenilmesi ve öğretilmesi açısından önem arz edeceği düşünülmektedir. Ayrıca bu çalışma, Arapça bilmeyen öğrencilerin bu lehçeyi öğrenirken karşılaşabilecekleri zorlukların üstesinden gelmelerini kolaylaştıracak, özellikle bu lehçeyi inceleyen kitaplarda geçmeyen yeni bilgiler kazandıracak, şimdiye kadar bu alanda, özellikle bu yolla yeterince çalışma yapılmadığından, bu çalışma akademik düzeyde dilbilim çalışmalarına önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada, diziler yoluyla bu lehçenin sahiplerinin dile getirdikleri şekliyle incelenmektedir. Bu yöntem, öğrenciye herhangi bir lehçede kullanılan kelimelerin istatistik bilgisini vermektedir. Bu çalışmada Şam lehçesini inceleyen kitaplarda mevcut olmayan kelime, ifade ve terimlerle karşılaşıldığında anlamı açıklığa kavuşturmak ve okuyucuya açıklamak için bireysel bilgi ve tecrübelerimden faydalandığım açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research titled“An Analytical and Educational Analysis of the Linguistic Phenomena in the Damascus Dialect in the Framework of the ”Babu'L-Hara“ Series aims to examine and analyze the Damascus Dialect within the framework of the listening data of the first six episodes of the famous Damascus TV series ”Bab Al-Hara". In this context, our research is based on a documented study presented in two frameworks, the theoretical framework, and the practical framework. The theoretical framework includes examining the difference between language and dialect terms, then the ancients' view of Arabic dialects, what the concept of dialect is according to modern researchers, how these dialects emerged, and the influence of Aramaic and other languages on the Damascus Dialect. In this context, it is important to consider the city of Damascus and to talk about important information about it. For this purpose, the series that is the subject of our study has been introduced. In the practical framework; Phonological linguistic phenomena such as ibdal, qalb, almae, tarhim, hazf, tashef, tasger, and naht in the Damascus Dialect, phonetic events in nouns, pronouns, and verbs, and morphological patterns in this dialect were examined. Through this model, these phenomena were examined and analyzed separately and explained with an example from the written text. We analyzed some idiomatic expressions mentioned here analytically, specifying the lexical, idiomatic, and semantic meanings of each expression. We chose most of the words in the text that might be difficult for the reader and explained them with a simplified expression without detailing. After that, we extracted the words that originated from Aramaic and other languages, because the Syrian Dialect in general and the Damascus Dialect, in particular, were influenced by Aramaic, Turkish, French and Italian, and borrowed many words. An example from the written text is given for each word in these languages. The general purpose of this research is to bring the differences together and present them in one place. It is thought that this study, which will deal with the rooting of the Damascus Dialect through analysis and comparison, will be important in terms of learning and teaching this dialect, especially to those who are interested, as well as other dialects. In addition, this study will make it easier for students who do not know Arabic to overcome the difficulties they may encounter while learning this dialect, will add new information that is not included in the books that examine this dialect, and this study will contribute significantly to linguistics studies at an academic level since there has not been enough work in this field until now. This study examines the voices of the owners of this dialect through serials. This method gives the student statistics on most of the words used in any dialect. It is worth noting that some words, expressions, and terms appeared and I could not find them in the books which examine this dialect, so I relied on my knowledge of them to clarify and explain their meanings