A teacher's learning to implement cognitively high-level tasks to facilitate student thinking through coaching program
Bir öğretmenin koçluk programı vasıtasıyla öğrenci düşünüşlerini iyileştirme adına yüksek bilişsel istem düzeyindeki görevleri uygulamaya yönelik öğrenimi
- Tez No: 765957
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 440
Özet
Bu çalışmanın amaçlarından biri, bir matematik öğretmeninin (Aysu) matematik koçluğu programına katılımı ile cebir alanında eğim konusundaki matematiksel görevlerin bilişsel istem düzeyleri ile ilgili bilgisini araştırmaktır. İkinci amaç, öğretmenin fark etme becerilerindeki değişiklikleri ve fark etme becerilerinin planlama, canlandırma ve gözden geçirme dahil olmak üzere koçluk aşamalarında nasıl ilerlediğini incelemektir. Bu doğrultuda bir mesleki gelişim modeli olarak koçluk, öğretim deneyi metodolojisi benimsenerek tasarlanmıştır. Bu araştırma bir devlet ortaokulunda 8.sınıf matematik öğretmeni ve öğrencileri ile sınıf ortamında gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak sınıf oturumları, öğretmenin koçluk döngülerinin ön ve gözlem sonrası görüşmeleri, tasarım ekibi toplantıları, öğrencilerin çalışmaları, koçun ses veya video kaydı olarak aldığı alan notları gibi farklı kaynaklardan yararlanılmıştır. Veriler nitel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, bir öğretmenin koçluk süreci boyunca hem görevlerin bilişsel istem düzeylerine ilişkin bilgisinde hem de öğrencilerin matematiksel düşünüşlerini fark etmesinde bir gelişme olduğunu ortaya koymuştur. Koçluk programının öğretim deneyi içindeki temel özellikleri olan işbirliği, belirli içeriğe odaklanma, döngüsel süreç ve araştırmaya dayalı materyallerin öğretmenin uygulamalarında ilerlemesini etkilediği görülmüştür. Bu bağlamda, çalışma matematik öğretmeni eğitimcileri, kural koyucuları ve matematik eğitimi alanındaki araştırmacıları için kapsamlı pratik ve teorik çıkarımlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
In the present study, one of the purposes was to investigate an in-service teacher's (Aysu) knowledge of the cognitive demand of mathematical tasks in the algebra domain, particularly in the notion of slope, by engaging her in a mathematics coaching program. The second purpose was to examine the changes in the teacher's noticing skills and how her noticing skills progressed through the coaching stages, including planning, enacting, and review. Accordingly, coaching as a professional development model was designed by adopting a teaching experiment methodology. This study is conducted with an 8th-grade mathematics teacher and her students in a classroom environment in a public middle school. Different sources are utilized as data collection tools, such as the classroom sessions, teacher's pre- and post-observation interviews of coaching cycles, design team meetings, students' works, and coach's field notes as audio or video recordings. Data were analyzed by using qualitative methods. The findings revealed development in an in-service teacher's both knowledge of the levels of cognitive demand of tasks and her noticing of students' mathematical thinking throughout the coaching process. It was implied that core features of the coaching program within the teaching experiment which were collaboration, focus on specific content, cyclic process, and research-based materials, had an impact on the teacher's progress in her practices. In that respect, the study has insightful practical and theoretical implications for mathematics teacher educators, policymakers, and scholars in the mathematics education field.