İlkokulda uygulanan matematiksel görevlerin bilişsel talep seviyelerinin incelenmesi
An investigation of the cognitive demands levels of mathematical tasks in primary school
  1. Tez No: 1009094
  2. Yazar: ZEYNEP DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OĞUZ AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, ilkokul matematik dersi 4. sınıf doğal sayılarla bölme iş-lemi konusundaki matematiksel görevlerin bilişsel talep seviyelerini tespit etmeyi amaçlamıştır. Yöntem: Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninden faydalanılmıştır. Araştırmada matematiksel görevlerin sınıf içindeki tasarım ve uygulama süreçlerindeki bilişsel talep düzeyleri ile görevlerin uygulanışı sırasındaki öğretmen yönlendirmeleri ile öğrenci öğrenmelerinin bilişsel talep seviyesinin tespiti için veri toplama aracı olarak Stein ve Smith (1998) tarafından geliştirilen bilişsel talep düzeyleri esas alınarak hazırlanan IQA (Boston,2012) matematik rubriği kullanılmıştır. Elde edilen veriler IQA matematik rubriğine göre değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Konya ilinin bir ilçesinin merkezinde yer alan ilkokulda öğrenim gören 4.sınıf seviyesinde 20 öğrenci oluşturmaktadır. Elde edilen bulgular içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmanın bulguları göz önünde bulundurulduğunda sınıfta uygu-lanan matematik görevlerinin bilişsel talep düzeylerinin uygulama aşamasında öğretmen yönlendirmelerinden fark oluşturacak şekilde etkilendiği tespit edilmiştir. Matematiksel görevlerin bilişsel talep seviyelerinin sürdürülmesi veya düşmesi öğretmenin sınıf içinde görevi yönlendirici soruları ile doğrudan etkilidir. Sonuç ve Öneriler: Araştırma sonuçlarına göre matematiksel görevlerin yüksek bilişsel düzeyde olması öğrenci öğrenmelerinin de yüksek bilişsel düzeyde olmasını sağlamaktadır. Matematiksel görevlerin düşük düzey bilişsel seviye ile uygulanması öğrenci öğrenmelerinin de düşük düzey bilişsel seviyede olmasına neden olmaktadır. Matematik öğretiminde matematiksel görevlerin bilişsel talep seviyesinin artırılmasının öğrencilerin matematiksel düşünme becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research aimed to determine the cognitive demand levels of mathematical tasks in the 4th grade primary school mathematics curriculum, specifically the division of natural numbers. Method: This study employed a qualitative case study design to examine the effects of teacher guidance on students' learning through the cognitive demand levels observed during the design and implementation of mathematical tasks in classroom settings, using the IQA mathematics rubric developed by Boston (2012) based on Stein and Smith's (1998) framework. The study group consisted of 20 fourth-grade students enrolled in a central primary school in a district of Konya during the 2024–2025 aca-demic year, and the data were analyzed using content analysis. Results: Considering the research findings, it was determined that the cognitive demand levels of mathematical tasks implemented in the classroom were significantly affected by teacher guidance during the implementation phase. Maintaining or decreas-ing the cognitive demand levels of mathematical tasks is directly influenced by the teacher's guiding questions in the classroom. Conclusion and Suggestions: According to the research results, mathematical tasks with a high cognitive level lead to high cognitive learning outcomes for students. Conversely, mathematical tasks with a low cognitive level result in low cognitive learning outcomes for students. It is believed that increasing the cognitive demand level of mathematical tasks in mathematics education will contribute to the development of students' mathematical thinking skills.