Üniversite öğrencilerinde öz kontrol düzeyinin kişilik özellikleri ve gönüllülük ile ilişkisi
The relationship of self-control level with personal characteristics and volunteering in university students
  1. Tez No: 766162
  2. Yazar: SELÇUK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN GÜNEY KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite dönemindeki öğrencilerin öz kontrol düzeyleri, gönüllü faaliyetlere katılma ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde okumakta olan 261 lisans öğrencisi oluşmaktadır. Araştırmada,“Kısa Öz Kontrol Ölçeği”,“ Beş Faktörlü Kişilik Ölçeği”ve“ Gönüllülük Anketi”kullanılmıştır. Verilerinin analizinde bağımsız örneklem t testi, ki kare testi ve regresyon kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların cinsiyete göre öz kontrol düzeyleri arasında anlamlı bir fark vardır. Buna göre kadınların öz kontrol puanları; erkeklerin öz kontrol puanlarına göre daha yüksektir. Bununla birlikte, cinsiyet ile kişilik arasındaki ilişkiye bakıldığında nevrotiklik kişilik özelliği ile cinsiyet arasındaki anlamlı bir fark söz konusudur. Veriler kadınların nevrotik kişilik puanları; erkeklerin nevrotik kişilik puanlarına göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Cinsiyet ile gönüllülük arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Medeni durum ile öz kontrol düzeyleri, beş faktörlü kişilik özellikleri ve gönüllü faaliyette yer alma arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Gönüllülük ile öz kontrol arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bununla birlikte, gönüllülük ile kişilik arasındaki ilişkiye bakıldığında dışadönüklük ve gelişime açıklık kişilik özellikleri ile gönüllülük arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Beş faktörlü kişilik özellikleri değerlendirildiğinde sorumluluk ve uyumluluk ile öz kontrol arasında anlamlı bir ilişki olduğu; ayrıca dışadönüklük, nevrotiklik ve gelişime açıklık kişilik özellikleri ile öz kontrol arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmektedir. Bununla birlikte öz kontrolün gönüllüğü negatif yönde yordamaktadır. Öte yandan dışadönüklük, gelişime açıklık ve uyumluluk kişilik özellikleri ile gönüllülük arasında da anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the relationship between self-control levels, taking part in voluntary activities and personality traits of university students. The study group of the research consists of 261 undergraduate students from Ankara University Faculty of Educational Sciences. In this research,“Brief Self-Control Scale”,“Five Factor Personality Scale”and“Volunteering Questionnaire”were used as data collection tools. In the analysis of the data, independent sample t-test, chi-square test and regression were used. According to the findings of the research, a significant difference was found between the self-control levels of the participants according to gender. Women's self-control scores were higher than men's self-control scores. According to the five-factor personality traits, a significant difference was found between neuroticism personality trait and gender. It was found that women's neurotic personality trait scores were higher than men's neurotic personality scores. There was no significant difference between gender and volunteering. There was no significant difference between marital status and self-control levels, five-factor personality traits and taking part in voluntary activity. There was no significant difference between volunteering and self-control. However, a significant difference was found between the personality traits of extraversion and openness to development and the volunteering. There was found significant relationship between self-control and conscientiousness and agreeableness from the five-factor personality traits. A significant relationship was found between self-control and volunteerism. Self-control predict volunteering negatively There were found significant relationship between the five-factor personality traits of extraversion, openness to development and agreeableness and voluntariness.