Volatilite Endeksi (VIX) ile BİST Banka ve Uluslararası Banka Endeksleri arasında volatilite etkileşimi
Volatility interaction between Volatility Index (VIX) and BIST Bank and International Bank Indices
  1. Tez No: 766442
  2. Yazar: OSMAN EMRE UYGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Küreselleşmeyle birlikte uluslararası sermaye hareketlerinde yaşanan artış finansman ihtiyacının yükselmesine neden olmuş; finansman ihtiyacının karşılanmasında ise bankalar etkin bir rol oynamıştır. Bankacılık sektörünün küresel düzeydeki önemi nedeniyle çalışmamızda bankacılık sektörü üzerine yoğunlaşılmış ve sektöre yönelik geniş çapta literatür taraması yapılmıştır. Literatürde rastlanılan çok sayıda çalışma sınıflandırılarak bankacılık sektörü üzerine volatilite alanında yapılan çalışmaların nispeten daha az sayıda olduğu görülmüştür. Bunun üzerine hem ülkemiz hem de küresel düzeyde banka endekslerinde volatilite etkileşimlerinin araştırılması amacıyla Borsa İstanbul'da işlem gören banka hisse senetlerinin oluşturduğu Bist Bank endeksi ile Morgan Stanley Capital Inernational'ın uluslararası bankacılık endeksleri çalışmamıza dahil edilmiştir. Buna ek olarak küresel çapta finansal piyasalar için önemli bir gösterge olan VIX (korku endeksi) endeksi ile bahsedilen bankacılık endeksleri arasındaki volatilite etkileşimleri DCC-GARCH model ile incelenmiştir. İnceleme dönemi aralığındaki başlıca çalkantılı dönemler 2008 küresel finans krizi ve Covid-19 salgını olup bu dönemlerde bahsedilen endeksler arasındaki etkileşimler ayrıca araştırılmış ve sonuçlar analiz edilmiştir. Sonuçların yatırımcılara, hükümetlere ve bireylere karar verme sürecinde destek olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in international capital movements with globalization caused the need for financing to increase; Banks played an active role in meeting the financing needs. Due to the importance of the banking sector at the global level, our study focused on the banking sector and a wide range of literature was searched for the sector. A large number of studies found in the literature were classified and it was seen that the studies on the banking sector in the field of volatility were relatively few. Then, in order to investigate the volatility interactions in bank indices both in our country and globally, the Bist Bank index, which is composed of bank stocks traded in Borsa Istanbul, and the international banking indices of Morgan Stanley Capital International were included in our study. In addition, the volatility interactions between the VIX (Fear Index) index, which is an important indicator for global financial markets and the mentioned banking indices are examined with the DCC-GARCH model. The main turbulent periods in the review period range were the 2008 global financial crisis and the Covid-19 outbreak, and the interactions between the mentioned indices during these periods were also investigated and the results analyzed. The results are intended to support investors, governments and individuals in their decision making process.