Fen bilimleri öğretmenlerinin iklim değişikliği bilgisi ve iklim değişikliği öğretimine yönelik görüşleri
Science teachers' knowledge on climate change and their views related to teaching of climate change
- Tez No: 766477
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZ KARAARSLAN SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı Fen Bilimleri öğretmenlerinin iklim değişikliğine yönelik bilgi ve farkındalıkları ile iklim değişikliğinin öğretimine yönelik görüşlerinin neler olduğunu ortaya çıkarmaktır. Ayrıca son düzenleme ile“çevre eğitimi ve iklim değişikliği”dersi öğretim programının hazırlanması ve 2021-2022 eğitim-öğretim yılında okutulacak olması nedeniyle bu konuyla en fazla ilgili olan ve konuyu öğretmesi beklenen Fen Bilimleri öğretmenlerinin bu eğitimi vermeye ne kadar hazır olduklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini amaçlı örnekleme yöntemine göre seçilmiş en az 5 yıl mesleki deneyimi olan 10 Fen Bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veri analiz sürecinde içerik analizi yöntemi kullanılarak bulgular çeşitli kod ve kategoriler altında sunulmuştur. Çalışmanın sonuçları incelediğinde Fen Bilimleri öğretmenlerinin iklim değişikliğinin nedenleri, etkileri ve iklim değişikliğine yönelik çözümlerle ilgili çeşitli bilgilerinin olduğu ancak bu bilgilerin daha yüzeysel düzeyde kaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca Fen Bilimleri öğretmenlerinin iklim değişikliği öğretimine yönelik görüşleri incelendiğinde iklim değişikliğinin öğretimi, iklim değişikliği dersinin nasıl verilmesi gerektiği, iklim değişikliği öğretimi ile ilgili karşılaşılan engeller ve bunların nedenleri üzerinden çeşitli bulgular elde edilmiştir. Genel olarak öğretmenler iklim değişikliği konusunun Fen Bilimleri öğretim programında yeteri kadar yer almadığını düşünmektedir ve iklim değişikliğinin disiplinler arası bir yaklaşımla öğretilmesi gerektiği görüşünü dile getirmişlerdir. Bu çalışmanın sonuçları iklim değişikliğinin öğretimi ile ilgili ihtiyaçları belirleyerek, öğretmen eğitimi ve iklim değişikliği eğitimi araştırmalarına yönelik önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the knowledge and awareness of science teachers about climate change and their views on teaching of climate change. Within the last regulations, the curriculum of“environmental education and climate change”course was prepared and it will be taught in the new academic year. Therefore, it was aimed to determine how ready science teachers are who are most interested in this subject and are expected to teach about it. In this thesis study, basic qualitative research design was used. The sample of the study consists of 10 science teachers with at least 5 years of professional experience selected according to the purposive sampling method. A semi-structured interview form developed by the researcher was used as a data collection tool. In the data analysis process, the findings were presented under various codes and categories by using content analysis method. When the results of the study were examined, it was determined that science teachers had various knowledge about the causes and effects of climate change and solutions for climate change, but their knowledge remained in a naive level. Moreover, in terms of examining the views of science teachers on climate change education, how they teach about climate change, how climate change course should be taught according to science teachers, barriers encountered in climate change teaching and their reasons were explored. In general, teachers consider that the subject of climate change is not included sufficiently in the science curriculum and they expressed that climate change should be taught through an interdisiciplinary approach. The results of this study unearth the deficiencies and needs related to teaching of climate change and present suggestions for teacher education and climate change education research studies.