7-12 yaş kekemeliği olan çocukların motor fonksiyonlarının incelenmesi
Investigation of functions of children aged 7-12 with suttering
- Tez No: 766557
- Danışmanlar: DOÇ. MÜGE MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kulak Burun ve Boğaz, Education and Training, Physiotherapy and Rehabilitation, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kekemeliğe sahip bireylerin yaşam boyu üstesinden gelmekte zorlandıkları birçok unsur bulunmaktadır. Hiç şüphesiz ki sosyal yaşamlarında sürekli damgalanmaya ve etiketlenmeye maruz kalındıkları ve bu durumu içselleştirmelerinden ötürü kekemelik şiddetinin daha da artmasına sebep olmuştur. Dolayısıyla kekemelik oluşumunun özellikle çocukluk evresinde düzensiz şema özelliklerine ve travmalara bağlı olarak ortaya çıkmasına bağlı olarak çocuklarda motor beceri yetenekleri ve öğrenme hızları merak konusu olmuştur. Bu çalışmada; yaşları 7-12 olan kekemelik tanısı almış çocukların motor fonksiyonlarının incelenmesi ve karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırma için katılımcılara sırasıyla KEŞİDA-4 testi, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (Gross Motor Function Classification System, GMFCS), Raven Progresif Matrisler Testi, Dokuz Delikli PEG Testi ve Edinburg El Tercihi Envanteri uygulandı. Araştırma bulguların elde edilmesi ve analizi için SPSS programından yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre kekemeliği olan çocuklarda olmayanlara göre motor fonksiyonlarında daha yavaş bir seyir izlendiği görülmüştür. Özellikle cevap verme, el hareketleri ve başarı düzeylerinde kekemeliği olmayan çocuklara göre geride kaldıkları tespit edilmiştir. Ayrıca kekeleyen çocukların motor beceri puanlarında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Özellikle elde edilen sonuçlar bağlamında okul çağı döneminde yaşam kalitesine yönelik bozulmaların yaşandığı tespit edilmiştir. Diğer yandan araştırmamızda elde edilen kekemelik ve kontrol grupların el baskınlıkları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunduğu saptanmıştır. Her iki cinsiyet yönünden anlamlı bir farkın olması diğer çalışmalarla uyuşmaktadır. Motor becerileri uygulama yönünden akıcı çocuklara göre daha yavaş oldukları tespit edilmiştir. Bu da kekemeliği olan çocukların hayatlarının birçok alanında yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are many factors that individuals with stuttering have difficulty overcoming throughout their life. Undoubtedly, the fact that they were constantly stigmatized and labeled in their social lives and internalized this situation caused the severity of stuttering to increase even more. Therefore, due to the emergence of stuttering due to irregular schema characteristics and traumas, especially in childhood, motor skills and learning speeds in children have been a matter of interest. In this study; In this study, the motor functions of children aged 7-12 who were diagnosed with stuttering were examined and compared. For the study, the KESIDA-4 test, Gross Motor Function Classification System (GMFCS), Raven Progressive Matrices Test, Nine-Hole PEG Test and Edinburgh Hand Preference Inventory were applied to the participants, respectively. SPSS program was used to obtain and analyze the research findings. According to the research findings, it was observed that a slower course was observed in motor functions in children with stuttering than in children with out stuttering. It has been determined that they lag behind children with out stuttering, especially in responsiveness, hand movements and achievement levels. Inaddition, significant differences were found in the motor skill scores of children who stutter. Especially in the context of the results obtained, it has been determined that there are deteriorations in the quality of life in the school age period. On the other hand, when the hand dominance of the stuttering and control groups obtained in our study was compared, a statistically significant difference was found. A significant difference in terms of both genders is in agreement with other studies. The lack of a significant difference in terms of both genders is in contrast with other studies. In other studies, it has been determined that children with stuttering, who are understood to have a slow learning style in terms of motor skills, are slower in learning motor skills compared to children who do not. It was understood that they had difficulties especially in terms of academic success and quality of life.