Self-efficacy and critical thinking beliefs of EFL instructors in their professional development process
İngilizce öğretmenlerinin öz yeterlilik ve kritik düşünme becerilerinin mesleki gelişimleri üzerinde etkisi
  1. Tez No: 766564
  2. Yazar: İREM ATİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENISA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, İstanbul, Türkiye'deki İngilizce hazırlık programlarında çalışmakta olan İngilizce öğretim görevlilerinin öz yeterlilik ile mesleki gelişim süreçleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışma aynı zamanda İngilizce öğretim görevlilerinin eleştirel düşünme inançları ve mesleki gelişim süreçleri ile ilişkilerini bulmaya da odaklanmaktadır. Son amaç ise İngilizce öğretim görevlilerinin öz yeterlilik inançları ile eleştirel düşünme yetenekleriyle ilgili düşüncelerini öğrenmektir. Öğretmenlerin öz yeterlik inançlarını ölçmek için Öğretmenlerin Yeterlik Duygusu Ölçeği; eleştirel düşünmelerini değerlendirmek için, Eleştirel Düşünme Tutum Ölçeği ve mesleki gelişim eğitimlerine karar vermek için, Öğretmenlerin Sürekli Mesleki Gelişim Ölçeği, hem devlet hem de özel üniversitelerden 102 İngilizce öğretim görevlisine uygulandı. Çalışmanın nitel veri aşamasında, öz yeterlilik inançları ve eleştirel düşünme yetenekleri hakkında fikirlerini tespit etmek için 21 İngilizce öğretim görevlisi ile çevrimiçi yazılı görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, İngilizce öğretim görevlilerinin önemli ölçüde öz yeterliliğe ve bunun kendi öğretmenliklerinde ve öğrencilerinde öneme sahip olduklarını göstermiştir. Ayrıca İngilizce öğretim görevlilerinin eleştirel düşünme becerilerinin dil öğretimini kolaylaştırdığı tespit edilmiştir. Bulgular İngilizce öğretim görevlilerinin mesleki gelişim eğitimleri hakkında pratik çıkarımlar sunar ve İngilizce öğretim görevlilerinin gelişimleri için daha fazla araştırma önerileri sunar.
Özet (Çeviri)
The overall purpose of this study is to investigate the relationship between the self-efficacy beliefs (SE) of English as a Foreign Language (EFL) instructors in their professional development (PD) processes. The study also attempted to explore the critical thinking (CT) beliefs of EFL instructors and their relationship with PD processes. Finally, this study looked at the perceptions of EFL instructors related to their SE beliefs and CT abilities. To measure their SE beliefs, the Teachers' Sense of Efficacy Scale (Tschannen-Moran & Woolfolk Hoy, 2001); assess their CT, Critical Thinking Attitude Scale (Özelçi & Saracaloglu, 2017), and decide on their PD training, Teachers' Continuing Professional Development Scale (De Vries, Jansen & Van de Grift, 2013) were administrated to 102 EFL instructors working in states and private universities' preparatory programs in Istanbul, Turkey. Concerning the qualitative part, online written interviews were carried out with 21 EFL instructors to detect their perceptions about SE beliefs and CT abilities. The findings revealed that EFL instructors had an essential level of SE and they were knowledgeable about its importance to their teaching. The results also showed that EFL instructors' CT abilities facilitate their language teaching. The gathered findings suggest practical and pedagogical implications for PD training of EFL instructors and provide recommendations for further research about EFL instructors' improvements.