Koronavirüs tedavisi sonrası yoga ve postür egzersizlerinin kas iskelet sistemi ağrıları, fiziksel durum ve yaşam kaliteleri üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
The comparision the effects of yoga and postral exercises on musculoseletal pain, physical status and quality of life after coronavirus treatment
  1. Tez No: 766570
  2. Yazar: MEHMET EMİN DURBULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE SERAP İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amacımız koronavirüs tedavisi sonrasında görülen kas iskelet sistemi ağrılarının giderilmesinde, fonksiyonel durum ve yaşam kalitelerinin geliştirilmesinde alternatif bir egzersiz tedavi yöntemi olarak yoga egzersizlerinin postür egzersizlerine göre bir üstünlüğünün olup olmadığını araştırmaktır. Randomize kontrollü prospektif olan çalışmamız Silivri Devlet Hastanesi'nin kayıtlarından ulaşılan 200 post COVID hastasından dahil edilme/dışlanma kriterlerine uygun 85'i üzerinde yapılmıştır. Katılımcılar yoga (n=40), postür (n=28) ve kontrol (n=17) grubu olarak ayrılmış olup sosyo demografik özellikleri ve ağrı durumları (McGill Melzack Ağrı Testi), yürüme ve dengeleri (Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği) ve yaşam kaliteleri (Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği) değerlendirilmiştir. Yoga ve postür gruplarının tedavi sonrası yaşam kalitelerini istitatistiksel açıdan anlamlı düzeyde artmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
We aim to search whether yoga exercises have a superiority over posture exercises as an alternative exercise therapy method in relieving musculoskeletal pain and improving functional status and quality of life in post-COVID-19 period. This is a semi-randomized controlled prospective study conducted on 85 of 200 post-covid patients, who met the inclusion/exclusion criteria, achieved from the records of Silivri State Hospital. Participants were divided into video-based (VB) yoga (n=40), home-based (HB) posture exercise (n=28) and control (n=17) groups The socio-demographic characteristics and pain status (The McGill Pain Questionnaire), walking and balance (Tinetti Falls Efficacy Scale) and quality of life (Measuring Quality of Life the World Health Organization) were evaluated twice as before and eight weeks after the exercises. According to the archived outcomes, the quality of life of the yoga and posture groups increased significantly after the interventions (p0.05).