Sosyal medya pazarlaması aktivitelerinin plansız satın alma davranışı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of social media marketing activities on impulse buying behavior
  1. Tez No: 766674
  2. Yazar: MURAT AKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırmanın amacı sosyal medya pazarlaması aktivitelerinin tüketicilerin plansız satın alma davranışı üzerine etkisinin incelenmesidir. Sosyal medya kullanımının tüketicilerin alışverişlerinde belirleyici konuma gelmesi işletmelerin pazarlama stratejisi geliştirmesi açısından önemlidir. Araştırmanın evrenini Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinde öğrenim gören 18-23 yaş arası tüketicilerden oluşmaktadır. Araştırmada 500 katılımcıya yüzyüze anket uygulanmış, 408 geçerli ankete ulaşılmıştır.Anket uygulamasında kolayda örneklem yöntemi tercih edilmiştir. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 23.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre sosyal medya pazarlaması aktivitelerinin plansız satın alma davranışı üzerinde pozitif yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the effect of social media marketing activities on consumers' impulsive buying behavior. The use of social media is important in terms of developing a marketing strategy for businesses to become a determinant in the shopping of consumers. The population of the research consists of consumers between the ages of 18-23 studying at Bandırma Onyedi Eylül University. In the research, a face-to-face survey was applied to 500 participants, and 408 valid surveys were reached. In the survey application, the convenience sampling method was preferred. Data were analyzed with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 23.0 package program. According to the results of the research, it has been determined that social media marketing activities have a positive effect on impulsive buying behavior.