Beden eğitimi öğretmen adaylarının çok kültürlü eğitime yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of physical education teacher candidates' attitudes towards multicultural education
  1. Tez No: 766679
  2. Yazar: DAVUT IRMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi öğretmen adaylarının çok kültürlü eğitime yönelik tutumlarının belirlenmesi ve çok kültürlü eğitime yönelik tutumlarının bazı değişkenler (cinsiyet, yerleşim birimi, spor lisansı geçmişi, spor lisansına sahip olma süreleri, anne ve babanın eğitim düzeyi) açısından incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ), Düzce Üniversitesi (DÜ), Kastamonu Üniversitesi (KÜ), Bartın Üniversitesi (BÜ), Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜN) ve Karabük Üniversitesi (KBÜ) Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümlerinde öğrenim gören dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada Anıl ve Yavuz (2010) tarafından geliştirilen 'Öğretmen Adayları İçin Çok Kültürlü Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği'nden yararlanılmıştır. 28 maddeden oluşan ölçek, tek faktörlü bir yapıya sahiptir. Araştırma sonucunda beden eğitimi öğretmen adaylarının çok kültürlü eğitime yönelik tutumları yüksek düzeyde bulunmuştur. Cinsiyet, spor lisansı geçmişi, spor lisansına sahip olma süreleri, anne ve baba eğitim düzeyleri değişkenleri açısından istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the attitudes of physical education teacher candidates' towards multicultural education and to examine their attitudes towards multicultural education in terms of some variables ( gender, settlement unit, background of sport license, duration of possession of sport license, education level of parents). The study group of the research consists of fourth-year students studying in Bolu Abant İzzet Baysal University, Düzce University, Kastamonu University, Bartın University, Zonguldak Bülent Ecevit University and Karabük University Physical Education and Sports Teaching Departments in the spring semester of the 2021-2022 academic year with the method of easily sampling determination. Scanning model has been used in the research. In the research, ' the attitude scale towards multicultural education for the teacher candidates ' developed by Anıl and Yavuz has been used (2010). The scale, consisting of 28 items, has a single-factor structure. As a result of the research, the attitudes of physical education teacher candidates towards multicultural education have been found at a high level. While there has been a statistically significant difference in terms of gender, background sports license, duration of possession of sports license, education levels of parents (p0,05).