Frostig görsel algılama eğitim programının anaokulu çocuklarının görsel algılama ve zihinsel gelişmelerine etkisi
  1. Tez No: 7668
  2. Yazar: ÖZCAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. MESUT BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Frostig Görsel Algılama Eğitim Programının uygulamasının Anakoluna giden dört ve beş yaşlarındaki çocukların görsel algılama alanlarına ve zeka gelişimlerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada çocukların zeka olgunluk düzeylerini saptamak için (1) Columbia Zihni Olgunluk Ölçeği, gör sel algxlamayi ölçmek için (2) Frostig Görsel Algıla ma Testi ve görsel algı gelişimi için (3) Forstig Gör sel Algılama Eğitim Programı uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemi Ankara Numune Hastanesi Anaokuluna giden dört ve beş yaşlarından deney ve kont rol gruplarında 10 'ar kişi olmak üzere 40 denekten oluş turulmuştur. Deney grubuna iki ay süreyle Frostig Görsel Algı lama Eğitim Programı verilmiş kontrol grubu ise bu eği tim programını almamıştır. Uygulama sonunda deney ve kontrol grupları arasında göz-motor koordinasyonu, şe kil zemin ayırımı, şekil sabitliği, mekan ile konumun algılanması, mekan ilişkilerinin algılanması ve zeka gelişimi bakımından fark olup olmadığı ortalamalar ara sı farkı irdeleyen“t”testi ile kontrol edilmiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulgulara göre deney grubundaki çocukların Frostig Görsel Algılama Testinin göz-motor koordinasyonu, şekil zemin ayırımı, ve şekil sabitliğinin algılanması alanlarında ön teste ve son testte aldıkları puanlar arasında önemli derecede fark gözlenirken, kontrol grubundaki çocukların aynı alan lardaki öntest ve sontest puanları arasında önemli bir fark olmadığı görülmüştür. Mekan ile konumun algılanması ve mekan ilişkile rinin algılanması alanlarında deney grubunda bulunan ııdört yaşındaki çocukların öntest ve sontest puanları arasında önemli bir fark olmamıştır. Bu alanlarda de ney grubunda bulunan beş yaşındaki çocukların öntest ve sonteste aldıkları puanlar arasında önemli bir fark olduğu görülmüştür. Mekan ile konumun algılanması ve mekan ilişkilerinin algılanması alanlarında kontrol grubunun öntest ve sonteste aldıkları puanlar arasın da önemli bir farklılık olmamıştır. Frostig Görsel Algılama Eğitim Programının dört ve beş yaşındaki çocukların zeka gelişimine etkisinin önemli olmadığı görülmüştür. Bu araştırma bulgularına göre Frostig Görsel Al gılama Eğitim Programının görsel algılamanın gelişme sine etkili olabilmesi için yaş önemli olmaktadır. Eği tim uygulamasının beş yaşındaki çocukların görsel al gılama gelişimine etkisinin önemli olduğu görülmüştür. Aynı eğitim programının deney grubundaki çocukların zeka gelişimlerine etkisinin ise önemli olmadığı gö rülmüştür. ııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the effect of Frostig Visual Perceptual Training Programme on the visual perception and development of the intelligence of a group of children in nursery, between the ages of four and five, has been tested. Mental maturity was tested by (1) Columbia Mental Maturity Scale and visual perception by (2) Frostig Visual Perception Scale and the visual perception develop ment was tested by (3) Frostig Visual Perception Traning Programme. The samples of the research were 40 subjects, between the ages of four and five, from the Nursery of Ankara Numune Hospital, who were divided into experi mental and control groups of ten children each. For a period of two months the experimental group was given the Frostig Visual Perception Training Program, while the control group did not take the same training. At the end of the training period the experi mental group and the control group were tested for eye- motor coordination, discernment of figures in a ground pattern, form constancy, position in space, spatial relations and intelligence development. The difference between the two groups was evaluated by“t”test which checks the difference between avarages. According to the findings of this research, while it was observed that there was considerable difference between the pre-test and pos-test points received by the children in the experimental group in respect of eye-motor coordination, discernement of figures in a ground pattern and form constancy elements of the Frostig Visual Perception Test, no significant diffe rence could be noted between the pre-test and post- ivtest points received by the children in the control group at the end of the tests applied in the same areas. In respect of perception of position in space and spatial relations there was no important difference between the pre-test post-test points recevied by the four year olds in the experimental group. However it was observed that there was a considerable difference between the pre-test and post-test points received by the five year olds in the experimental group when tested for the same fields. There was no significant difference between the pre-test and post-test points received by the children in the control group when tested for perception for position in space and spatial relations. It has been observed that the efect of Frostig Visual Perceptual Training Programme in the development of the intelligence of four and five year old children was not significant. According to the findings of the research, age becomes an important factor for the Frostig Visual Perceptual Training Programme to be effective in visual perception. It has been noted that the application of training has significant effect on the development of the intelli gence of five year old children. It was also observed that the same training did not have any important. v effect on the development of intelligence of the children in the experimental group. v