The relationship between green marketing mix and purchasing intention of reusable shopping bags
Yeşil pazarlama karışımı ile yeniden kullanılabilir alışveriş çantalarının satın alma niyeti arasındaki ilişki
- Tez No: 766853
- Danışmanlar: Assoc. Prof. MUKADDES GÜL SERAP ATAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çevre sorunları ile ilgili farkındalık, insanların yaşam tarzları hakkında fikirlerini değiştirmelerini sağlar ve günlük yaşamlarında yeşil tutumlara sahip olmak isterler. Bu nedenle günümüzde insanlar birkaç yıl öncesine göre çevreye daha az etki etmeyi tercih etmektedirler. Ayrıca şirketler ve kuruluşlar, tüketicilerin yeşil ürünleri satın alma niyetlerinin değiştiğine tanık oluyor. Bu çalışma, yeşil ürün olarak yeniden kullanılabilir alışveriş çantalarını kullanan tüketicilerin yeşil pazarlama karması stratejisi ile satın alma niyeti ile yeşil memnuniyet ve yeşil sadakat arasındaki ilişkiyi bulmayı amaçlamaktadır. 319 katılımcıdan toplanan verilerin analizi, yeşil memnuniyet konusunda erkek ve kadın tüketiciler arasında önemli bir fark olduğunu ortaya koymaktadır. Tüketicilerin eğitim düzeyi ile satın alma niyetleri ve yeniden kullanılabilir alışveriş çantalarının yeşil sadakati arasında da önemli bir fark vardır. Ortalamalar karşılaştırıldığında, yüksek eğitim düzeyinin yeniden kullanılabilir alışveriş çantaları için daha fazla satın alma niyeti ve sadakat getirebileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Awareness about environmental issues makes people change their mind about their lifestyle and they want to have green attitudes in their daily life. Therefore, nowadays people prefer to have lower impact on environment in comparison to some years ago. Moreover, companies and organizations are witnessing about changing the consumers' purchasing intention of green products. This study aims to find the relationship between green marketing mix strategy and purchasing intention on green satisfaction, and green loyalty of consumers that use reusable shopping bag as a green product. The analysis of the data collected from 319 respondents reveals that there is significant difference between male and female consumers in green satisfaction. There is also significant difference between consumers educational level and purchasing intention and green loyalty of reusable shopping bags. By comparing the means, it is seen that higher educational level can bring more purchasing intention and loyalty for reusable shopping bags.