Üniversite öğrencileri ve mezunlarında sağ kanat yetkeciliğinin adil dünya inancı, sosyal hassasiyetler, siyasi tercih ve sosyodemografik özelliklerle ilişkisinin incelenmesi
The relationships between the right wing authoritarianism and the belief in a just world, social sensitivities, political preference and sociodemographic featuresy among university students and graduates
- Tez No: 766926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Üniversite öğrencileri ve mezunları arasında sağ kanat yetkeciliği ve adil dünya inancı arasındaki ilişkinin araştırılması bu çalışmanın temel amacı olarak belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca betimsel bir bakışla sağ kanat yetkeciliği özellikleri ile bireylerin ekonomi, adalet, göçmenler/sığınmacılar, hak ve özgürlükler, eğitim, çevre sorunları başlıkları altında sunulan sosyal sorunlara atfettikleri önem ile siyasi tercihleri ve kök ailelerine ilişkin demografik veriler de değerlendirilmiştir. 100'ü mezun, 32'si üniversite öğrencisi olan katılımcılarla yürütülen anket çalışmasından elde edilen sonuçlarda sağ kanat yetkeciliği ile adil dünya inancı arasında anlamlı bir pozitif ilişki gözlenmiş ve yükselen sağ kanat yetkeciliği ile birlikte bireylerin hak ve özgürlükler ile eğitim konularına atfettikleri önemin azalmakta olduğu tespit edilmiştir. Bulgulara göre sağ kanat yetkeciliğinin bireylerin politik tercihleri üzerinde de anlamlı bir etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the relationship between right-wing authoritarianism and belief in a just world among university students and graduates in Turkey. In the study, along with the right-wing authoritarianism features, the importance that individuals ascribe to social problems presented under the headings such as economy, justice, immigrants/refugees, rights and freedoms, education, environmental problems, and their political preferences and demographic data regarding their root families were also evaluated. In the results obtained from the survey study conducted with 100 graduates and 32 university students, a positive correlation was observed between right-wing authoritarianism and belief in a just world and It has been determined that with the rising right-wing authoritarianism, the importance that individuals attach to rights and freedoms and education is decreasing. It has also been observed that right-wing authoritarianism has also a significant effect on the political preferences of individuals.