A study of the correlation between growth rate and return on market in Türkiye
Türkiye'de büyüme hızı ile pazar geri dönüşü arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 766984
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAN TEKSİN TEVFİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışma kapsamında Türkiye'de GSYİH büyüme oranları ile piyasa getirisi arasındaki ilişki analiz edilmiştir. 2008 - 2020 döneminde GSYİH büyüme oranı ve BİST 100 Endeksi getirisi Pearson korelasyon katsayısı, Spearman korelasyon katsayısı ve vektör otoregresif (VAR) modeli ile incelenerek iki değişken arasındaki ilişki ve birbirlerini nasıl etkiledikleri belirlenmiştir. Sonuçlara göre iki değişken arasında korelasyonun olmadığı gözlenmiştir. Ayrıca GSYİH büyüme oranındaki değişikliklerin, BİST 100 getirisinde değişikliğe neden olmadığı belirlenmiştir. Ancak BIST 100 getirisinin GSYİH büyüme oranlarını etkilediği Granger nedensellik testi ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study the correlation between GDP growth rates and return on market in Türkiye was analyzed. GDP growth rate and BIST 100 index return were studied in 2008-2020 time period through the Pearson correlation coefficients, Spearman correlation coefficient, and the vector autoregressive (VAR) model to determine the relation between the two variables and how they affect each other. According to the results there is an absence of correlation between the two variables. In addition, changes in the GDP growth rate do not cause changes in the BIST 100 return. However, it was proved through the Granger causality test that BIST 100 return affect the GDP growth rates