Türk aile hukukundan doğan uyuşmazlıklarda arabuluculuk
Mediation in disputes arising from Turkish family law
  1. Tez No: 766991
  2. Yazar: SÜLEYMAN DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU AKDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Aile, toplumun en küçük sosyal birimi ve kurumu olmasının yanında en küçük yapı taşıdır. Kadın ve erkek belli süreçlerden geçerek bir aile birliği kurmaya karar verirler. Aile birliğinin kurulması aşamasında veya aile birliği kurulduktan sonra taraflar arasında anlaşmazlıklar ve uyuşmazlıklar başlayabilir. Bu başlayan uyuşmazlıklar gitgide büyüyerek tarafların boşanmalarına ve boşanmadan kaynaklı feri taleplerine döner. Aile hukukundan kaynaklı uyuşmazlıkların çözümü ülkemizde mahkeme aşamasında çok uzun yıllar sürmektedir. Bu da tarafların maddi ve manevi açıdan çok yıpratmaktadır. Bazı yabancı ülkelerde bu uzun süreçleri kısaltmak, tarafların dostane bir şekilde çözüme ulaşmasını sağlamak amacıyla aile arabuluculukları adı altında alternatif bir çözüm yolu bulunmaktadır. Ülkemizde aile arabuluculuğu bulunmamakla birlikte sadece arabuluculuk adı altında aile arabuluculuğunu da kapsayan düzenlemeler mevcuttur. Yapmış olduğum tez çalışmasında kısaca ülkemizde mevcut aile hukukunun, şu an ki arabuluculuğa uygunluğu, hangi uyuşmazlıkların arabuluculuk ile çözülebileceği, aile arabuluculuğunun nasıl olması gerektiği ve arabuluculuk ile aile arabuluculuğun temel özelliklerine ve süreçlerine değinilmiştir. Bu çalışmamızda öncelikle arabuluculuğun ne olduğu, hangi alanlarda kullanıldığı, arabuluculuktan farklı olarak aile arabuluculuğunun ne olduğu, tarihi gelişimi, aile arabuluculuk ile ne amaçlandığı ve mevzuatımızda aile arabuluculuğunun yeri değerlendirilmiştir. İkinci bölümde Türk aile hukukunun aile arabuluculuğuna elverişli olup olmadığı alt başlıklar halinde ele alınmıştır. Son bölümde arabuluculuk ve aile arabuluculuklarına başvurma ve onların özellikleriyle alakalı bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Besides being the smallest social unit and institution of the society, the family is the smallest building block. Men and women go through certain processes and decide to establish a family union. Disputes and conflicts may arise between the parties during the establishment of the family union or after the family union is established. These conflicts that started gradually grow and turn to the divorce of the parties and the secondary demands arising from the divorce. The resolution of disputes arising from family law takes many years in our country at the court stage. This is very frustrating for the parties both financially and morally. In some foreign countries, there is an alternative solution called family mediation in order to shorten these long processesand to ensure that the parties reach a friendly solution. Although there is no family mediation in our country, there are regulations covering family mediation only under the name of mediation. In the thesis I have done, the suitability of the current family law in our country for mediation, which disputes can be resolved by mediation, how family mediation should be, and the basic features and processes of mediation and family mediation are mentioned. In this study, first of all, what mediation is, in which areas it is used, what family mediation is different from mediation, its historical development, what is aimed with family mediation and the place of family mediation in our legislation are evaluated. In the second part, whether Turkish family law is suitable for family mediation is discussed under sub-headings. In the last section, a study has been made about applying to mediation and family mediation and their characteristics.