Schwarz lemması ve birim diskteki uygulamaları
Schwarz's lemma and its applications on unit disk
  1. Tez No: 968691
  2. Yazar: NAZİF KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT NAFİ ÖRNEK, DOÇ. DR. TUĞBA AKYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu tez çalışmasında, klasik Schwarz lemmasının, birim disk üzerinde tanımlanan belirli bir analitik fonksiyon sınıfına uygulamalarını genişleterek geliştirilmiş bir versiyonunu sunulmuştur. Çalışma, belirli koşullar altında bu fonksiyonların sınır noktasındaki açısal türevleri için kesin eşitsizlikler kuran Schwarz lemmasının yeni sınır versiyonlarını içerir. Bu eşitsizlikler 'nin Taylor açılımının ilk birkaç katsayısı için elde edilir ve kesinlikleri örnekler verilerek gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an improved version of the classical Schwarz lemma is presented, extending its applications to a certain class of analytic functions defined on the unit disk. The study includes new limit versions of the Schwarz lemma, which establish exact inequalities for the angular derivatives of these functions at the boundary point under certain conditions. These inequalities are obtained for the first few coefficients of the Taylor expansion of and their exactness is demonstrated by giving examples.