Hemodiyaliz hastaları için geliştirilen mobil tabanlı eğitim ve danışmanlığın yaşanılan semptomlara ve hastalığa uyuma etkisi
The effect of mobile-based training and counseling developed for hemodialysis patients on adaptation to the symptoms experienced and disease
- Tez No: 767331
- Danışmanlar: PROF. DR. ELANUR YILMAZ KARABULUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu araştırma hemodiyaliz hastaları için geliştirilen mobil tabanlı eğitim ve danışmanlığın yaşanılan semptomlara, hastalığa uyuma ve fizyolojik parametrelere etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü olarak gerçekleştirilen bu çalışmanın örneklemini Erzincan Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesi ve Özel Nefromer Diyaliz Merkezi'nde 68 (Deney:34, Kontrol:34) hemodiyaliz hastası oluşturdu. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Diyaliz Semptom İndeksi ve Son Dönem Böbrek Yetmezliği Uyum Ölçeği kullanıldı. Formlar önce kontrol grubuna ön test ve son test olarak 8 hafta arayla uygulandı. Daha sonra formlar deney grubuna ön test olarak uygulandı ve araştırmacı tarafından geliştirilen Cepte Hemodiyaliz mobil uygulaması telefonlarına yüklendi. Deney grubu Cepte Hemodiyalizi 8 hafta kullandıktan sonra formlar son test olarak uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde; bağımsız örneklem t testi, Mann-Whitney U testi, bağımlı gruplarda t testi, Willcoxon analizi, Cronbach α, Kurtosis ve Skewness kat sayıları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out to determine the effect of mobile-based education and counseling developed for hemodialysis patients on the symptoms experienced, adaptation to the disease and physiological parameters. Material and method: The sample of randomized controlled study consisted of 68 (Experiment: 34, Control: 34) hemodialysis patients in Erzincan Mengücek Gazi Training and Research Hospital and Private Nephromer Dialysis Center. The data were collected Introductory Information Form, Dialysis Symptom Index and End Stage Renal Disease Adherence Scale. The forms were first administered to the control group as a pre-test and post-test, with an interval of 8 weeks. Afterwards, the forms were applied to the experimental group as a pre-test and Hemodialysis mobile application developed by the researcher was downloaded to their phones. After the experimental group used Hemodialysis app for 8 weeks, the forms were applied as a post-test. Independent samples t test, Mann-Whitney U test, dependent groups t test, Willcoxon analysis, Cronbach α, Kurtosis and Skewness coefficients were used in data evaluation.