Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Hastanesinde takibi ve tedavisi yapılan böbrek hücreli karsinom hastalarının retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective analysis of renal cell carcinoma patients followed and treated in Ongology Hospital of Dicle University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 767414
  2. Yazar: ÖMER FARUK ELÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada Böbrek Hücreli Karsinom tanısı konan ve tedavi edilen hastaların demografik, klinik, patolojik özelliklerinin incelenmesi, sağkalım analizleri ve tedaviye ait prognostik faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca tirozin kinaz inhibitörlerinden Sunitinib ve Pazopanib tedavisi alan hastalarda etki, yan etki analizleri ve karşılaştırılması da amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 2006–2020 tarihleri arasında Böbrek Hücreli Karsinom tanısı konulmuş erişkin 202 hasta dahil edildi. Hastaların demografik, klinik, laboratuvar, patolojik özellikleri ve prognostik faktörler araştırıldı. Tümörün histopatolojik tipi ve evresi, yapılmış olan cerrahinin tipi, nüks ve metastaz zamanı ve bölgeleri incelendi. Tirozin kinaz tedavisi kullanan hastalarda yanıt durumları ve gruplar arasında karşılaştırma yapıldı. Hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım analizleri gruplar arasında yapılıp prognostik faktörler incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan 202 hastanın 55'i kadın (%27,2) 147'si erkekti (%72,8). Ortanca yaş 57 yıldı (21-83). En sık histolojik tip Berrak Hücreli karsinomdu (%59). Başvuru anında hastaların %57'si erken evre (Evre 1, 2, 3), %43'ü Evre 4'tü. Erken evre hastalarda ortanca hastalıksız sağkalım süresi 47,5 ay, genel sağkalım 82,5 aydı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study was to analyze patients who were diagnosed and treatment for renal cell carcinoma. We analyzed the demographics, clinical, pathological characteristics, survival analysis and prognostic factors of cases and their treatment. We also aimed to view patients who received tyrosine kinase inhibitors Sunitinib and Pazopanib and determine the effectiveness, side effects and comparison of these patients. Method: Our study included the cases of 202 adult patients who received treatment for renal cell carcinoma between 2006 and 2020. Patients analyzed for demographic, clinical, laboratory, pathological characteristics and for treatment received as well as prognostic factors. We reviewed the histopathologic type of the tumor and the stage which the diagnosis was made. We studied the type of surgical treatment that was performed, as well as relapse and metastasis time and area. The response status of patients using tyrosine kinase inhibitors was evaluated. Comparison was made between the groups. We calculated the overall survival length and disease-free survival length and compared them between the groups. Results: Of the 202 participants there were 55 females (%27,2) and 147 males (%72,8). The median age was 57 years (21-83). The most common histologic tumor type was Clear cell carcinoma (%59). At time of presenting %57 of patients was early stage (Stage 1,2,3), %43 were stage 4 patients. Metastasis was present in %39 of patients. Early-stage patients had a median disease-free survival of 47.5 months, and a overall survival length of 82.5 months. For early-stage patients prognostic factors included stage of the tumor (p=0.002), MSKCC rick score (p=0.000), and ECOG performance score (p=0.002). Stage 4 patients had a median overall survival length of 16.8 months. Stage 4 patients had prognostic factors that included nephrectomy (p=0.001), Karnofsky score (p=0.000), MSKCC score (p=0,000), and ECOG score (p=0,000).