(z)-1-(3-mesitil-3- metilsiklobutil)-2-(piperidin-1-il)etanon oksim sentezi ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and investigation of electrochemical properties of (z)-1-(3-mesityl-3- methylcyclobutyl)-2-(piperidine-1-yl) ethanone oxime
- Tez No: 767446
- Danışmanlar: PROF. DR. ECİR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Oksimler, olağandışı yapısal ve kimyasal özelliklere sahip elektronca zengin donör merkezleri nedeniyle kayda değer kompleksleştirici ajanlardır ve çeşitli tiplerde koordineli geçiş metal iyonu bileşikleri oluşturabilirler. Oksijen bazlı bağlar ve bunların geçiş metali kompleksleri potansiyel analitik, fotometrik ve biyometrik ajanlardır. Oksimlerin kimyasal özellikleri, döngüsel voltametri (CV), elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS), doğrusal tarama voltajı (LSV) gibi elektrokimyasal yöntemler kullanılarak araştırılmıştır. Çeşitli elektrotlar (camsı karbon, platin ve altın) kullanıldı ve üç elektrotun yüzeyleri oksim ile modifiye ve kararlılık edilmiştir. Yüzey karakterizasyonları farklı elektrokimyasal, spektroskopik ve mikroskobik teknikler kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Oximes are remarkable complexing agents due to their electron-rich donor centers with unusual structural and chemical properties and can form various types of coordinated transition metal ion compounds. Oxygen-based bonds and their transition metal complexes are potential analytical, photometric and biometric agents. The chemical properties of oximes were investigated using electrochemical methods such as cyclic voltammetry (CV), electrochemical impedance spectroscopy (EIS), linear scanning voltage (LSV), square wave voltammetry (SWV), and differential pulse voltammetry (DPV). Various electrodes (electrodes) glassy - carbon, platinum and gold) were used and the surfaces of the three electrodes were modified with oxime and their stability was checked. Surface characterizations were performed using different electrochemical, spectroscopic and microscopic techniques.