İnanç turisti deneyiminin destinasyon marka değeri üzerindeki etkisi: İnanç turizmi koridoru şehirleri üzerine bir araştırma
The effect of faith tourist experience on destination brand value: A study on faith tourism corridor cities
- Tez No: 767493
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ BAHADIR AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı, inanç turisti deneyiminin destinasyon marka değeri bileşenlerine etkisini ölçmektir. Çalışma nicel araştırma kapsamında anket tekniği kullanılarak yürütülmüştür. Örneklemin belirlenmesinde kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma 2021 yılının Temmuz-Ekim ayları arasında inanç turizmi koridoru şehirlerini ziyaret eden 18 yaş ve üzeri yerli ve yabancı turistler ile yüzyüze gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 551 turiste ulaşılmıştır. Elde edilen veriler AMOS ve SPSS programları kullanılarak değişkenler arasındaki ilişkiler ve hipotezler araştırmanın amacı kapsamında incelenmiştir. Bu doğrultuda verilerin analizleri; açımlayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon analizleri ve hipotez testleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda inanç turisti deneyiminin marka değeri bileşenlerinden; destinasyon marka farkındalığı, destinasyon marka imajı, destinasyon marka kalitesi ve destinasyon marka sadakatini anlamlı olarak etkilediği ortaya çıkartılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda çalışmanın literatüre çeşitli açılardan katkı sağlayacağı ve uygulamalar için öneriler geliştireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the effect of faith tourist experience on destination brand equity components. The study was carried out using the questionnaire technique within the scope of quantitative research. Convenience sampling method was used to determine the sample. The research was carried out face-to-face with domestic and foreign tourists aged 18 and over who visited the faith tourism corridor cities between July and October 2021. Within the scope of the research, 551 tourists were reached. The obtained data were analyzed by using AMOS and SPSS programs, and the relations between the variables and hypotheses were examined within the scope of the research. The analysis of the data was carried out through appliying exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, correlation analysis and hypothesis testing. As a result of the research, it has been revealed that the faith tourist experience has significantly affected the brand equity components of destination brand awareness, destination brand image, destination brand quality and destination brand loyalty. In line with the results obtained, it is thought that the study will contribute to the literature in various aspects and will develop suggestions for applications.