Sınıf öğretmeni adaylarının mesleki yeterlik algılarının incelenmesi
Examination of vocational competency perceptions of pre-service primary school teachers
- Tez No: 767622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENİL ÜNLÜ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, sınıf öğretmeni adaylarının mesleki yeterlik algılarının bazı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama türünde betimsel çalışma ile hazırlanmıştır. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşabilirlik ilkesi ve gönüllü katılım esas alınmıştır. Araştırmaya 48 erkek ve 257 kadın olmak üzere toplam 305 öğretmen adayı katılmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı Koçyiğit, Erdem ve Eğmir (2020) tarafından geliştirilmiş“Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlik Ölçeği”dir. Çalışmada kullanılan demografik bilgiler formu araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Ölçek, Milli Eğitim Bakanlığının 2017 yılında yenilenerek yayımlanan 3 yeterlik alanı, 11 yeterlik ve bu yeterliklere ilişkin 65 göstergeden oluşmaktadır. Beşli Likert tipi olan bu ölçme aracının her bir ifadesi 1-5 arasında 1 asla yapamam, 2 yapamam, 3 kararsızım, 4 yapabilirim, 5 kesinlikle yapabilirim şeklinde olmak üzere derecelendirilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin mesleki yeterlik düzeyleri, cinsiyet, sınıf düzeyi, mezun oldukları lise türü, bölümün tercih sırası, ailede öğretmen olma durumları değişkenleri açısından değerlendirilmiştir. Araştırmada verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, One Way ANOVA, Post Hoc, Bonferroni, Tamhane, Welch testleri uygulanmıştır. Mevcut çalışmada ölçeğin güvenirlik katsayısı .98 olarak bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleği genel yeterliklerine ilişkin puan ortalamalarında cinsiyet, sınıf düzeyi, ailede öğretmen olma durumu, meslek tercih sırasına göre anlamlı fark ortaya çıkmazken; mezun olunan lise türü bakımından anlamlı fark bulunmuştur. Mevzuat bilgisi yeterlik alanında erkek öğretmen adaylarının kendilerini daha yeterli algıladıkları görülmüştür. Ayrıca yine mevzuat bilgisi yeterlik alanında ailesinde öğretmen olan öğretmen adaylarının olmayanlara göre kendilerini daha yeterli gördükleri sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the vocational competence perceptions of pre-service primary school teachers in terms of some variables. The research was prepared with a descriptive study in the general survey type, one of the quantitative research methods. Convenient sampling, which is one of the purposeful sampling methods, and voluntary participation was used as sampling strategy. A total of 305 teacher candidates, 48 male and 257 female, participated in the research. The data collection instrument developed by Koçyiğit, Erdem and Eğmir ( date)“Teaching Profession General Competence Scale”was used in the research Demographic information form was prepared by the researcher. The scale consists of 65 items. The scale items covers 3 competence areas, 11 competences and 65 indicators mentioned in Teacher Competencies published by Ministry of Education (2017). Each statement of this measurement tool, which was created in the form of a five-point Likert-type scale, was graded as 1 (I never can), 2 (I can't), 3 (I'm undecided), 4 (I can), 5 (I can definitely do). Gender, class level, type of graduated high school, preference order of their profession and whether there is a teacher in their family were used as demographic information. Independent sample t-test, One Way ANOVA, Post Hoc, Bonferroni, Tamhane, Welch tests were used in the analysis of the data. The reliability coefficient of the scale was found to be .98 in the current study. As the result it was found that there was no significant difference in the mean scores of the teacher candidates regarding the general competencies of the teaching profession, according to gender, class level, being a teacher in the family, and the order of preference of the profession; while a significant difference was found according to the type of high school they graduated from. It has been observed that male teachers perceive themselves more competent in the field of legislative knowledge competency. In addition, it has been seen that those who have a teacher in their family perceive themselves more competent in the field of legislative knowledge competency compared to those who do not.