Klasik devlet teorisinde doğa durumu söylemi: Thomas Hobbes, John Locke ve Jean-Jacques Rousseau karşılaştırması ve 21.yüzyıldan eleştirel bir bakış
State of nature discourse in classical state theory: Thomas Hobbes, John Locke and Jean-Jacques Rousseau comparison and a critical look from the 21st century
  1. Tez No: 767630
  2. Yazar: MUHAMMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KUNDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Hobbes, Locke ve Rousseau'nun toplumsal sözleşmesi ve buna bağlı olarak onların doğa durumuna bakışları ele alınmış, son bölüm olarak da bunun 21. yüzyıldaki eleştirisine yer verilmiştir. İlk kısımda Antik Çağ'dan itibaren doğa durumu ile ilgilenen filozoflar ve bu filozofların doğa durumuna olan bakışlarına değinilmiştir. İkinci kısımda ise Hobbes, Locke ve Rousseau'nun doğa durumuna bakışları ve birbirleri ile karşılaştırması yapılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise 21. yüzyılda doğa durumu, toplumsal sözleşme ve bu filozofların görüşlerine dair bakış ele alınarak eleştirisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the social contract of Hobbes, Locke and Rousseau and, accordingly, their views on the state of nature are discussed, and as the last chapter, this is the 21st. The criticism of the century is given. In the first part, philosophers who have been interested in the state of nature since Antiquity and the views of these philosophers on the state of nature have been discussed. In the second part, the views of Hobbes, Locke and Rousseau on the state of nature and their comparison with each other are made. In the third and final part, 21 st century, the state of nature, the social contract and the views of these philosophers have been criticized by considering the point of view.