Kilis 7 Aralık Üniversitesi beden eğitiminde öğrenim gören öğrencilerin genel ve akademik öz-yeterlilik düzeylerinin incelenmesi
Kilis 7 December University in physical education general and academic students examination of self-efficiency levels
- Tez No: 767866
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Turizm, Political Science, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada; beden eğitimi bölümünde öğrenim gören öğrencilerin genel ve akademik öz-yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya 201 gönüllü öğrenci katılmıştır. Çalışma genel ve akademik öz-yeterlilik ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın analizi SPSS 22 programında analiz edilmiştir. Analizler sonucunda Genel Öz-Yeterlilik ölçek sonuçlarında neticesinde katılımcıların anlamlı seviyede genel öz-yeterlik düzeyine sahip oldukları görülmektedir. Katılımcıların genel öz-yeterlik düzeylerinde kadınların genel öz-yeterlilik düzeylerinin erkeklere oranla daha yüksek olduğu bulunmuştur. İkinci, üçüncü ve dördüncü sınıfta öğrenim görenlerin genel öz-yeterlilik düzeyleri, birinci sınıfta öğrenim görenlere oranla daha anlamlı düzeydedir. Aktif olarak spor yapan katılımcıların genel öz-yeterlik puan ortalamaları spor yapmayanlara oranla daha anlamlı bulunmuştur. Katılımcıların akademik Öz-Yeterlik ölçeğinden almış oldukları değerler göz önüne alındığında katılımcıların orta seviyenin üzerinde akademik öz-yeterlilik düzeylerine sahip oldukları görülmektedir. Öğrenim gördüğü üçüncü sınıf öğrencilerin akademik öz-yeterlilik düzeyleri birinci sınıfta öğrenim gören öğrencilere oranla daha yüksek olarak tespit edilmiştir. Aktif olarak spor yapan katılımcıların akademik öz-yeterlilik puan ortalamaları spor yapmayanlara oranla değişkenlerinde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırmamıza göre genel öz-yeterlilik düzeylerinde cinsiyet değişkeninde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir Araştırmaya katılan kadınların genel öz-yeterlilik düzeyleri erkeklere oranla daha yüksek olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların genel öz-yeterlilik düzeylerinde aktif olarak spor yapıp yapmama değişkeninde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Aktif olarak spor yapan katılımcıların genel öz-yeterlilik puan ortalamaları spor yapmayanlara oranla daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; It is aimed to determine the general and academic self-efficacy levels of the students studying in the physical education department. 201 volunteer students participated in the study. General and academic self-efficacy scales were used in the study. The analysis of the research was analyzed in the SPSS 22 program. As a result of the analysis, it is seen that the participants have a significant level of general self-efficacy as a result of the General Self-Efficacy scale results. It was found that the general self-efficacy levels of the women were higher than the men's in the general self-efficacy levels of the participants. The general self-efficacy levels of the second, third and fourth grade students are more significant than the first grade students. The general self-efficacy score averages of the participants who actively do sports were found to be more significant than those who do not. Considering the values obtained by the participants from the academic Self-Efficacy scale, it is seen that the participants have academic self-efficacy levels above the medium level. The academic self-efficacy levels of the third year students were found to be higher than the students studying in the first year. A significant relationship was found in the variables of the academic self-efficacy mean scores of the participants who actively do sports compared to those who do not do sports. According to our research, a significant relationship was found in the gender variable in the general self-efficacy levels. The general self-efficacy levels of the women participating in the research were found to be higher than the men. A significant relationship was found between the general self-efficacy levels of the participants and the variable of whether they do sports actively or not. The general self-efficacy score averages of the participants who actively do sports were found to be higher than those who do not.