Genelleştirilmiş (s,t)-Pell, (s,t)-Pell Lucas matris dizileri için toplam formülleri ve kombinatorik gösterimi
- Tez No: 768044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Özel sayı dizilerinden üretilen matris dizileri matematik literatüründe çok çalışılan konulardan biridir. Son yıllarda farklı sayı dizileri üzerine pekçok çalışma görülür. Fibonacci ve Lucas sayı dizileri, en çok bilinen özel sayı dizilerindendir. Pell ve Pell-Lucas sayı dizisinin n-inci elemanı kendinden önceki terimin iki katı ile iki önceki terimin toplamıdır. Özel sayı dizilerini içeren matris dizileri pek çok matematikçi tarafından geniş çapta çalışılmiş konulardan biridir. Bu çalışmada, (s,t)-Pell, (s,t)-Pell-Lucas ve modifiye (s,t)-Pell matris dizileri için yeni bağıntılar bulunmuştur. (s,t)-Pell, (s,t)-Pell-Lucas ve modifiye (s,t)-Pell sayı dizileri için bazı özdeşlikler bu matris dizileri kullanılarak elde edilmiştir. Ek olarak Binet formülü, üreteç fonksiyonu, çeşitli toplam formülleri ve bu matris dizilerinin kombinatorik gösterimleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Matrix sequences generated by special integer sequences are a widely studied subject in mathematics literature in recent years. You have seen so many articles on the special integer sequences in the last years. Fibonacci and Lucas number sequences are the most well-known sequences. Then th term of the Pell and Pell-Lucas number sequences are obtained the sum of (n-2)th term and two times (n-1)th term. Matrix sequences consisting special number sequences is one of the much studied topic by mathematicians. In this study, we find new relations for (s,t)-Pell and (s,t)-Pell-Lucas and modified (s, t)-Pell matrix sequences. Some identities for (s,t)-Pell and (s,t)-Pell-Lucas and modified (s,t)-Pell sequences are constructed by using these matrix sequences. Furthermore, we give the Binet formula, generating functions, different sum formulas and combinatorial representations of these matrix sequences.