Suç korkusu ile depresyon ve anksiyete arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relationship between the fear of crime with depression and and anxiety
  1. Tez No: 768301
  2. Yazar: BÜŞRA BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİYE NESRİN DİLBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikiyatri, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul'da yaşayan bireylerin suç korkuları ile depresyon ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. İstanbul da yaşayan 18-65 yaş arasındaki 400 katılımcıya, sosyo-demografik bilgi formu, suç korkusunu ölçmek için“Suç Korkusu Ölçeği”, depresyon düzeyini ölçmek için“Beck Depresyon Envanteri”ve anksiyete düzeyini ölçmek için“Beck Anksiyete Envanteri”online anket yolu ile uygulanmıştır. Suç korkusu ile cinsiyet, yaş, gelir düzeyi, eğitim düzeyi, medeni durum, değişkenlerinin anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığına bakılmıştır. Elde edilen bulgulara göre suç korkusu arttıkça anksiyete ve depresyon düzeyi de artmaktadır ve suç korkusu azaldıkça anksiyete ve depresyon düzeyi de azalmaktadır. Bireylerin sürekli olarak korku yaşamaları, ruh hallerini negatif yönde etkileyerek psikolojik bozuklukların oluşmasına neden olmaktadır. Suç korkusu son zamanlarda daha da önemli hale gelmiştir. Bu nedenle suç korkusu her ne kadar sosyal bir sorun olsa da psikolojik etkileri göz ardı edilmemeli ve ruhsal bozukluklar ile olan çalışmalara daha fazla yer verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between fear of crime and depression and anxiety levels of individuals living in Istanbul. 400 participants between the ages of 18-65 living in Istanbul were given a socio-demographic information form and online surveys were conducted such as the“Fear of Crime Scale”to measure their fear of crime, the“Beck Depression Inventory”to measure their depression levels, and the“Beck Anxiety Inventory”to measure their anxiety levels. It was examined whether the variables of fear of crime and gender, age, income level, education level and marital status differed significantly. According to the findings, as the fear of crime increases, the level of anxiety and depression also increases; and as the fear of crime decreases, the level of anxiety and depression also decreases. The constant fear individuals have affects their moods negatively and causes psychological disorders. Fear of crime has become even more important lately. Therefore, although fear of crime is a social problem, its psychological effects should not be ignored and more studies on mental disorders should be carried out.