Giyilebilir sanat bağlamında kutnu kumaşı ve bir tasarım örneği
The kutnu fabric based on an art vision and a design sample
  1. Tez No: 813429
  2. Yazar: ELİF BURCU BİNBOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. MENEKŞE SUZAN TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kutnunun hammaddesi olan pamuk ve ipeğin yeryüzünde birden çok yerde yetiştirilmesi, kumaşın yayılmasını sağlamıştır. Pamuk ve ipekten oluşan kutnu, değerli hammaddesi ve sıra dışı dokuma yöntemi ile özel bir kumaş türüdür. Kutnu kumaşı halkın kullanımından, saraylıların kullanımına kadar geniş bir tüketici kitlesine sahip olmuştur. Zamanla değişen koşullar ve yaşanan teknolojik gelişmeler karşısında usta sayısında ve üretiminde azalma yaşanmıştır. Günümüzde hala geleneksel yöntemlerle üretilmekte olup özünü koruma mücadelesi vermektedir. Kültürel bir miras olan kutnu kumaşının bilinirliğini arttırmak amacıyla; araştırma yöntemlerinden araştırma için sanat yöntemi kullanılmıştır. İfade aracı olarak kutnu kumaşından giyilebilir sanat eseri üretilmiştir. Giyilebilir sanat, kutnu kumaşını güncelleyerek yeni bir yaratım aracına dönüştürmüştür. Kutnuya yenilikçi ve güçlü bir kimlik kazandırmıştır. Kutnu kumaşının giyilebilir sanat akımı ile sanat eserine dönüştürülmesi, kutnuyu başlı başına bir sanat aracı olarak görmemizi sağlamaktadır. Bu sayede bilinirliği yüksek olan bir kumaş türü olmuştur.
Özet (Çeviri)
The cultivation of cotton and silk, which are the raw materials of kutnu, in more than one place on the earth, enabled the fabric to spread. Kutnu, consisting of cotton and silk, is a special type of fabric with its valuable raw material and extraordinary weaving method. Kutnu fabric has had a wide range of consumers from the use of the public to the use of the palaces. In the face of changing conditions and technological developments over time, there has been a decrease in the number and production of masters. Today, it is still produced with traditional methods and struggles to preserve its essence. In order to increase the awareness of kutnu fabric, which is a cultural heritage; One of the research methods, the art method was used for research. As a means of expression, a wearable work of art was produced from kutnu fabric. Wearable art has updated the kutnu fabric and turned it into a new creative tool. It has given Kutnu an innovative and strong identity. The transformation of kutnu fabric into a work of art with the wearable art movement enables us to see kutnu as an art tool in itself. In this way, it has become a type of fabric with a high awareness.