Tasarım odaklı düşüncenin inovatif düşünceye etkisi
The effect of design thinking on innovative thinking
- Tez No: 768437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVA STAUB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Küreselleşmenin bir sonucu olarak; günümüzde kullanıcı ihtiyaçları ve problemleri teknolojik gelişmelerin ve iletişim imkanlarının güçlenmesiyle hızla değişmektedir. Örgütler, bu değişimlere uyum sağlamak ve rakiplerine göre rekabet gücü kazanmak için inovasyona ihtiyaç duymaktadır. İnovasyon yapabilme, bilişsel becerisini yani inovatif düşünce becerisi de önemli hale gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, tasarım odaklı düşünce metodolojisini ile inovatif düşünceye arasında bir pozitif korelasyonun olup olmadığını araştırmaktır. Araştırmada nitel veriler kullanılmış ve durum çalışması araştırması yapılmıştır. Yapılandırılmamış mülakat tekniği kullanılmış, rapor, fotoğraf, literatür ve internet taramaları ile desteklenmiştir. Araştırmada: Durum 1: Karadeniz'de X Oteli, Durum 2: Çeşme Ilıca, Durum 3: Bilgisayar Destekli Çizim Programında Kullanıcı Deneyimi, Durum 4: Kızlar Takımı Kıyafet ve Aksesuar Projesi incelenmiştir. Örnekler tasarım odaklı düşünce süreçlerine göre düzenlenmiştir, inovasyon ve inovatif düşünme kavramsal modeli kullanılarak değerlendirilmiştir. Tasarım odaklı düşünce süreçlerinin doğru bir şekilde uygulanması, inovatif düşünmeyi pozitif etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization; Today, user needs and problems are changing rapidly with the strengthening of technological developments and communication opportunities. Organizations need innovation to adapt to these changes and gain competitiveness compared to their competitors. Being able to innovate, cognitive skills, that is, innovative thinking skills, also become important. The aim of this study is to investigate whether there is a positive correlation between design thinking methodology and innovative thinking. Qualitative data were used in the research and a case study was conducted. The unstructured interview technique was used, and the report was supported by photographs, literature and internet searches. In the research: Case 1: Hotel X in the Black Sea, Case 2: Çeşme Ilıca, Case 3: User Experience in Computer Aided Drawing Program, Case 4: Girls' Team Clothing and Accessories Project were examined. The samples were arranged according to the design-oriented thought processes, and were evaluated using the innovation and innovative thinking conceptual model. The correct application of design-oriented thought processes positively affects innovative thinking.