COViD-19 pandemi sürecinde üniversite öğrencilerinde algılanan stresin, yeme motivasyonu ve antropometrik ölçümlerle ilişkisinin belirlenmesi
Perceived stress in university students during the COVİD-19 pandemic and its relationship with eating motivation and anthropometric measurements
- Tez No: 768660
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL YUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada pandemi sürecinde algılanan stres, yeme motivasyonu ve bazı antropometrik ölçümler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, bir sağlık bilimleri fakültesinde öğrenim gören 194 kadın ve 76 erkek öğrencinin katılımıyla yürütülmüştür. Bireylerin sosyo demografik özellikleri ve beslenme alışkanlıkları yüz yüze görüşme yöntemi ile bir anket formu kullanılarak elde edilmiştir. Formda yer alan Likert tipi ölçekler ile algılanan stres ve yeme motivasyonları belirlenmiştir. Bireylerin antropometrik ölçümleri mezura ve stadiometre ile ve vücut bileşim analizleri Tanita MC-580 kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between perceived stress during the pandemic, eating motivation, and some anthropometric measurements. The research was conducted with 194 female and 76 male students from a health sciences faculty participating in the study. The socio-demographic characteristics of the subjects and their eating habits were obtained through a questionnaire conducted by face-to-face interview method. Perceived stress and eating motivations were determined using Likert-type scales in the form. Anthropometric measurements of the subjects were measured using a measuring tape and a stadiometer, and body composition analyzes were measured with a Tanita MC-580 analyzer.