Aşkale linyitlerinden nitrik asit çözeltileriyle piritik kükürt giderimi
Dezulp horization of a Turkish lignite (Aşkale) with ogeous nitric ocid sawtnon
  1. Tez No: 76881
  2. Yazar: MUAMMER AKYÜREK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET SU-HNO3 ortamında; kömür tane boyutunun, sıcaklığın (25-90 °C), asit konsantrasyonunun ve karıştırma hızının bir fonksiyonu olarak nitrik asit ile bir Türk linyitinin (Aşkale) desülfürizasyonu incelendi. Bunun için, 150 mi çözücü ve 3 gram kömür örneği reaktöre konulup arzu edilen süre, sıcaklık ve karıştırma hızlarında reaksiyona tabi tutuldu. İşlem sonunda reaktör muhtevası süzüldü, kurutuldu ve analiz edildi. Genelde.desülfürizasyon derecesi; reaksiyon sıcaklığının, karıştırma hızının (17,95 s"1 'e kadar) ve asit konsantrasyonunun artmasıyla artış gösterdi. Tane boyutu küçüldükçe, hem kükürt giderim hızında hem de maksimum giderilebiien miktarlarda artışlar gözlendi. Çalışmada kullanılan şartlarda, %96 'ya varan oranlarda piritik kükürt giderimi gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Desulphurization of a Turkish lignite (Aşkale) as a function of acid concentration, mixing speed, coal particle size and temperature (25-95 °C) was has been studied in aqueous HNO3 solution. For this 150 mL above solution and 3 grams of coal sample was added into a reactor and reaction was carried out in the reactor required period, temperature and mixing speed. When process finished, the reactor content was filtered, dried, weighed and analyzed. In general, the degree of desulphurization increased with increasing of reaction temperature, mixing speed (until 17.95 s"1) and acid concentration. However, the velocity of desulphurization increased as the particle size was decreased. In addition the desulphurization was increased as the particle size decreased. In studied conditions, ratio of pritic sulfur removal 96% was reached.