La question de l'idéalité dans les recherches logiques de Husserl: Une lecture proto-transcendantale
Husserl'in mantık araştırmaları'nda idalite meselesi: Proto-transandantal bir okuma
  1. Tez No: 768833
  2. Yazar: EYLEM HACIMURATOĞLU ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜRKER ARMANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Çalışmamız, Mantık Araştırmaları'nda özellikle bir ifadenin anlamının idealitesi olarak kendini gösteren idealite meselesini, Husserl'in daha sonraki yazıları ışığında, retrospektif bir yaklaşımla ele almayı deniyor. Husserl anlamı, sözcüğe çağrışımsal olarak eklenerek ona anlam kazandıran psişik bir içeriğe indirgemeksizin ya da onu zihin dışı başka bir alemden gelip sözcüğe eklenen bir şey olarak kavrayıp tözleştirmeksizin, kast etme edimleriyle ilişkisi içinde ele alır ve ifade edimlerini, anlamların içinde ideal birlikler olarak ortaya çıktığı edimler olarak analiz eder. Anlamın idealitesini açıklamak için psikolojizm ve semantik realizmin ötesinde bu tarz üçüncü bir yol arayışı, ancak transandantal bir felsefe çerçevesinde gerçekleştirilebilir. Bu nedenle, tezimizin ilk bölümünde Mantık Araştırmaları'yla başlayan Husserl fenomenolojisinin, motivasyonları, yöntemi ve konusu bakımından proto-transandantal fenomenoloji olarak değerlendirilebileceğini ve eserde sunulan anlam teorisinin bu proto-transandantal okumayı doğruladığını göstermeye çalışıyoruz. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise, anlam kavramının tüm bilinç sferine yayılması fikrinden hareketle, Husserl'in ilk fenomenolojisinin, anlama istenen ontolojik statüyü vermekte ve dolayısıyla özgün bir anlam kuramı oluşturmakta gerçekten başarılı olup olmadığını sorguluyoruz.
Özet (Çeviri)
Our work attempts to treat of the question of ideality as presented in Logical Investigations, particularly as the ideality of meaning, in the light of Husserl's later writings, in a retrospective manner. Far from reducing meaning to a psychic content that is associatively added to the word and endows it with meaning, as well as hypostasizing it as something that would come from another extra-mental realm to adhere to the word, Husserl considers meaning in its relation to the act of signifying and analyzes expressions as acts in which meanings are manifested as ideal units. This search for a third way beyond psychologism and semantic realism to account for the ideality of meaning can only be achieved within the framework of a transcendental philosophy. Thus, in the first part of our thesis, we try to show that the phenomenology of Logical Investigations can be considered as proto-transcendental phenomenology in its motivation, method and theme, and that the theory of meaning presented in this work confirms this proto-transcendental reading. In the second part of our work, we question, starting from the idea of the extension of the concept of meaning as sense to the whole sphere of consciousness, whether Husserl's first phenomenology really succeeds in assigning meaning the desired ontological status, and consequently, in establishing an original theory of meaning.