Meme kanserli hastalarda 6 minute pegboard and ring test desteksiz kol fonksiyonu egzersiz testinin geçerliği ve güvenirliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 768878
  2. Yazar: HACER ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇALIK KÜTÜKCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Solunum Fizyoterapisi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser türüdür. Son yıllarda gelişen tedavi olanakları ile meme kanseri sonrası sağ kalım oranlarının artmasına rağmen yaşam kalitesini azaltan ve günlük yaşam aktivitelerini sınırlandıran pek çok yan etki görülmektedir. Meme kanseri olan hastalarda üst ekstremite fonksiyonel limitasyonları en sık görülen aktivite limitasyonlarından biridir. 6 dakika delikli pano ve halka testi (6PBRT) üst ekstremite fonksiyonel kapasitesini değerlendiren bir testtir. Bu çalışmanın amacı; meme kanseri olan hastalarda 6PBRT'nin geçerliği ve güvenirliğinin araştırılmasıydı. Çalışmaya 48 meme kanseri hastası (ortalama yaş=55,40 ±10,40 yıl) dahil edildi. Bireylerin demografik ve fiziksel özellikleri ve tıbbi hikayesi kaydedildi. Üst ekstremite antropometrik değerlendirilmesi uzunluk ölçümü ile yapıldı. Lenfödem değerlendirilmesi çevre ölçümü ile yapıldı. Üst ekstremite enduransı değerlendirmesi için Üst Ekstremite ve Boyun Fonksiyonel Değerlendirme Testi (FIT-HaNSA) ile yapıldı. El dinamometresi ile kavrama kuvveti ölçüldü. Ağrı eşiği algometre ile değerlendirildi. Üst ekstremite fonksiyonel kol egzersiz kapasitesi 6PBRT ile değerlendirildi. Maksimal kol egzersiz kapasitesi kol ergometresi testi ile değerlendirildi. Hastaların üst ekstremite fonksiyonelliği Kol, Omuz ve El Sorunları Hızlı Anketi (Quick Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnare-Q-DASH-T) ile değerlendirildi. 6PBRT'nin güvenilirliği için bir 30 dakika arayla aynı koşullarda test tekrar edildi. 6PBRT'nin geçerliği için; kol ergometresi testi sırasında ulaşılan zirve iş yükü (W) ve oksijen tüketim düzeyi (VO2) ve Q-DASH-T skoru kriter yöntem olarak belirlendi. Test-tekrar test güvenirliğini belirlemek için Bland-Altman analizi, ICC ve % 95 güven aralıkları (Confidence Intervals-CI) analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer among women. Despite the increase in survival rates after breast cancer with the development of treatment opportunities in recent years, there are many side effects that reduce the quality of life and limit activities of daily living. Upper extremity functional limitations are one of the most common activity limitations in patients with breast cancer. The 6 minute pegboard and ring test (6PBRT) is a test that evaluates upper extremity functional capacity. The aim of this study was to investigate the validity and reliability of the 6PBRT in patients with breast cancer. Forty-eight patients with breast cancer (mean age=55.40 ±10.40 years) were included in the study. The demographic and physical characteristics and medical history of the individuals were recorded. Anthropometric evaluation of the upper extremity was done by length measurement. Evaluation of lymphedema was done by circumference measurement. Functional Impairment Test-Hand, and Neck/Shoulder/Arm (FIT-HaNSA) test was performed for upper extremity endurance assessment. Grip strength was measured with a hand dynamometer. Pain threshold was evaluated with an algometer. Upper extremity functional arm exercise capacity was evaluated with 6PBRT. Maximal arm exercise capacity was evaluated with the arm ergometer test. Upper extremity functionality of the patients was evaluated with the Quick Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnare (Q-DASH-T). For the reliability of 6PBRT, the test was repeated at 30 min intervals under the same conditions. Peak workload (W) and oxygen consumption level (VO2) reached during arm ergometer test and Q-DASH-T score were determined as criteria method for the validity of the 6PBRT. To determine test-retest reliability, Bland-Altman analysis, ICC and 95% confidence Intervals (CI) were analyzed.