Profesyonel futbolcu sözleşmesinin futbolcu tarafından haklı nedenle feshi
Termination of the professional football player's contract with just cause
  1. Tez No: 961082
  2. Yazar: RAGIP UMUR VARAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI MAKARACI BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Profesyonel futbolcu sözleşmesinin feshi konusunda, uygulamada en çok görülen fesih türü, profesyonel futbolcu tarafından yapılan haklı fesihtir. Bu çalışma profesyonel futbolcu tarafından yapılan haklı feshi ve sonuçlarını ele almaktadır. Futbolcu tarafından feshi konusu incelenirken, talep edilebilir ücretler, verilen para cezaları konularının fesihteki önemi ortaya konmuştur. Profesyonel futbolcunun haklı feshinin sonuçlarıyla alakalı; Uyuşmazlık Çözüm Kurulu, Tahkim Kurulu, mahkeme, FIFA hukuk kurulları ve CAS tarafından verilen kararlar arasındaki farklar, FIFA ve TFF düzenlemeleri arasındaki benzerlikler ve farklar incelenmiştir. Kararlar arasında özellikle tazminat konusunda oldukça farklılıklar bulunmaktadır, kararların gerekçeleri ve farklılıkların nedenleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Most frequently encountered type of termination in practice is professional football player's termination with just cause among other terminations. This thesis examines the termination with just cause by a professional footballer and its consequences. In this regard, importance of claimable financial entitlements and imposed monetary fines is revealed. The differences between the decisions of the TFF Dispute Resolution Chamber, the TFF Arbitration Board, the courts, the FIFA's judicial bodies and the Court of Arbitration for Sport (CAS), the similarities and differences between the FIFA and TFF regulations regarding the consequences of the termination of a professional footballer with just cause are analysed. There are considerable differences between the decisions, especially on the issue of compensation; the grounds of the decisions and the reasons for the differences are analysed.