Video konferans yönteminin hizmet içi eğitim amaçlı kullanımının bir tıp uzmanlık derneği özelinde incelenmesi
Investigation of the video conferencing method for in-service training purpose in a professional medical society
  1. Tez No: 769058
  2. Yazar: RABİA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİBAN BETÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
COVID-19 pandemisi sırasında sağlık çalışanlarının hizmet içi eğitimleri özellikle önem kazanmıştır. Bu çalışma, bir tıpta uzmanlık derneği tarafından hizmet içi eğitim amacıyla düzenlenen haftalık video konferanslara ilişkin hekimlerin tercihlerini ve video konferans yöntemini kabul ve kullanım davranışlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Klinik mikrobiyoloji ve enfeksiyon hastalıkları alanında faaliyet gösteren bir tıpta uzmanlık derneği tarafından 17 Mart 2020 ve 30 Kasım 2021 tarihleri arasında toplam 91 adet video konferans gerçekleştirilmiştir. Bu video konferanslara katılan 181 hekim çalışma grubunu oluşturmuştur. Veriler anket ve bağlama göre uyarlanmış Teknoloji Kabul ve Kullanım Birleştirilmiş Modeli-2 (TKKBM-2) ölçeği ile toplanmıştır. Bulgulara göre hekimler video konferanslara çoğunlukla evlerinden mobil cihazlarla katılmışlardır ve %90'ından fazlası video konferansların günlük mesleki uygulamalarına olumlu katkı sağladığı görüşündedirler. Ayrıca, video konferansların normal çalışma saatleri dışında ve 60 dakikayı geçmeyecek şekilde düzenlenmesini tercih ettiklerini belirtmişlerdir. Video konferansların ulaşım gerektirmemesi, soru sorulabilmesi, daha konforlu olmasının performans beklentilerinde, ücretsiz olması ve arayüzün kullanıcı dostu olmasının ise sosyal etki boyutunda olumlu etkisi vardır. Sosyal etkileşim eksikliği ve zamanlama sorunları ise her iki boyutu da olumsuz etkilemektedir. Sonuçta yıllık yüz yüze görüşmelerin yanı sıra konu odaklı, zamanlaması ve süresi iyi planlanmış video konferansların periyodik olarak düzenlenmesinin hekimlerin mesleki gelişimleri ve eğitimleri açısından faydalı olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In-service training became critical for healthcare workers during the COVID-19 pandemic. This study aimed to search the physicians' preferences, acceptance, and use of video conferencing for in-service training. A society of clinical microbiology and infectious diseases organized 91 video conferences between 17 March 2020 and 30 November 2021. The study group included 181 physicians who participated in those video conferences. The data was collected using a questionnaire and the Unified Theory of Acceptance and Use of Technology-2 (UTAUT-2) scale adapted fort he context. Findings showed that physicians attended video conferences mostly from their homes using mobile devices. According to 90% of the study group, video conferences contributed positively to their daily professional practices. In addition, they indicated they preferred video conferences outside their regular working hours and not exceeding 60 minutes. The main factors that positively affected their performance expectancy were the opportunity to ask questions, no need for transportation, and comfort. The main factors that positively affected their social influence perception were video conferences' being free of charge and having a user-friendly interface. Lack of social interaction and scheduling problems negatively affected performance expectancy and social influence. The results of the study suggested that organizing periodical video conferences which are subject-oriented and well-planned is beneficial to the professional development and training of physicians in addition to the annual face-to-face meetings.