Bel ağrılı olgularda superior cluneal sinirin önemi
The importance of superior cluneal nerve in patients with low back pain
- Tez No: 769067
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN AKGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kliniğimize bel ağrısı yakınması ile başvuran olgularda, superior cluneal sinir tuzaklanması (SCST) sıklığını tespit etmekti. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza 3 aydan uzun süreli mekanik bel ağrısı olan 200 olgu dahil edildi. Tüm olgular ayrıntılı klinik öykü ve fizik muayene ile değerlendirildi. Posterior iliak krestte ağrılı noktası olan ve bu noktaya presyonla ana yakınmaları ortaya çıkan olgulara ultrasonogrofi eşliğinde tanısal enjeksiyon yapıldı. Enjeksiyondan 1 saat sonra ağrıda %70'den fazla azalma gösteren olgular SCST kabul edildi. SCST'nin sıklığı ve klinik özellikleri belirlenerek diğer mekanik bel ağrıları ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan olguların 138'i kadın, 62'si erkekti ve yaş ortalaması 48,56±14,11 olarak bulundu. Posterior iliak krestte hassasiyeti olup bu noktaya yapılan presyonla ana yakınmaları ortaya çıkan 31 olguya tanısal enjeksiyon yapıldı. Bu olguların 24'ünde test pozitif kabul edilerek SCST tanısı konan hastaların sıklığı %12 olarak belirlendi. SCST tanılı olguların çoğunluğu bel ağrısıyla beraber kalça (%91,7) ve bacak ağrısı (%75) tariflemekteydi. Kalça-diz fleksiyon testinin duyarlılığı %41,67, özgüllüğü %88,64 olarak saptandı ve diğer bel ağrılı olgulara göre SCST için daha spesifik olduğu tespit edildi. Bunlar dışında SCST tanılı olgularda, tüm demografik ve klinik özelliklerin diğer mekanik bel ağrılarıyla benzer olduğu görüldü. Sonuç: Kronik bel ağrılı olgularda, SCST nadir bir neden değildir ve günlük pratikte sıklıkla atlanmaktadır. SCST'de hekimlerin farkındalık ve deneyimlerinin artması olguların cerrahi veya cerrahi dışı yanlış tedavilere maruz kalmalarını önleyecektir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the frequency of superior cluneal nerve entrapment (SCN-E) in patients who applied to our clinic with low back pain (LBP). Material and Methods: 200 patients with mechanical LBP lasting more than 3 months were included in our study. A detailed clinical history and physical examination were performed to all patients. Patients with a painful point in the posterior iliac crest (PIC) and whose main complaints were triggered by pressing on that point were determineted. The diagnosis for SCN-E was accepted in cases that showed a decrease in pain of more than 70% diagnostic injection test. The frequency and clinical features of SCN-E were determined and compared with other mechanical LBP. Results: The mean age of the 200 subjects included in the study was 48,56±14,11 years, 138 female and 62 male. Diagnostic injection was performed in 31 cases with tenderness in the posterior iliac crest, whose main complaints were revealed by pressing on this point. In 24 of these cases, the test was considered positive and the frequency of patients diagnosed with SCN-E was 12%. The demographic and clinical features in SCN-E are similar to other mechanical LBP. Additionally, the hip-knee flexion test was more specific for SCN-E compared to other LBP patients was performed. Conclusion: In chronic low back pain, SCN-E is not rare and it is often overlooked. Therefore, increasing awareness and experience of physicians in SCN-E will prevent patients from being exposed to wrong treatments.