Okul öncesi din eğitimi açısından 4-6 yaş Kur'an Kursları Öğretici Kitabı (1-2) değerlendirmesi
Examination of 4-6 age period Qur'an Course Instructor Book (1-2) in terms of preschool religious education
  1. Tez No: 769512
  2. Yazar: AYŞE SANCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYYİD SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Türkiye'de yenileşme hareketleriyle birlikte siyaset, ekonomi vb. pek çok alanda ortaya çıkan değişim, genelde eğitim özelde ise din eğitimine yansımıştır. Millî Eğitim Bakanlığı'nın okul öncesi eğitimi yanında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2013-2014 yılında 4-6 Yaş Kur'an Kursları Öğretim Programı hazırlanmış ve pilot olarak 10 ilde uygulamaya konulmuştur. Bu programlarda öğreticilere destek olmak ve bir sistem oluşturmak amacıyla öğretici ve etkinlik kitapları da hazırlanmış ve bu kitaplar 2018 yılında yenilenmiştir. Yapmış olduğumuz bu çalışmada; 2018 yılında hazırlanan 4-6 Yaş Kur'an Kursları Öğretici Kitabı-1 ve Kur'an Kursları Öğretici Kitabı-2 kitaplarını konu, kazanım ve etkinlik bakımından değerlendirerek bir takım eleştiri ve önerilerde bulunduk. Çalışmamızın bir sonucu olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan bu kitapların okul öncesi dönem din eğitimi ilkelerine genel anlamda uygun olduğu ancak 4-6 yaş grubu çocuklara aynı program, kitap ve müfredatın uygulanması nedeniyle çeşitli sorunların yaşandığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the innovation movements in Turkey, politics, economy, etc. The change that emerged in many fields was reflected in education in general and religious education in particular. In addition to the pre-school education of the Ministry of National Education, the 4-6 Years Qur'an Courses Curriculum was prepared in 2013-2014 by the Presidency of Religious Affairs and was put into practice in 10 provinces as a pilot. In order to support the trainers and create a system in these programs, tutorial and activity books were also prepared and these books were renewed in 2018. In this study we have done; We evaluated the 4-6 Years Qur'an Courses Tutorial Book-1 and Qur'an Courses Tutorial Book-2 prepared in 2018 in terms of subject, achievement and effectiveness, and made some criticisms and suggestions. As a result of our study, it has been understood that these books prepared by the Presidency of Religious Affairs are generally in accordance with the principles of pre-school religious education, but various problems are experienced due to the application of the same program, book and curriculum to children aged 4-6.