Gröbner tabanı ve bilgisayardaki uygulamaları
Gröbner bases and its applications on computer
  1. Tez No: 819250
  2. Yazar: MERVE ALGI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KAYNARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, Gröbner taban teorisinin cebirsel yapısının incelenmesinin yanısıra farklı programlama dillerindeki kullanımını da içermektedir. İlk bölümde, Gröbner taban teorisinin tarihsel gelişim sürecinin anlatıldığı giriş kısmı yer almaktadır. İkinci bölümde, tez çalışması için gerekli olan temel tanımlar ve özellikler verilmiştir. Üçüncü bölümde, ilk olarak Gröbner taban kavramı tanıtılarak karakterizasyonları verilmiş, daha sonra Gröbner taban hesaplamaya yarayan bir metod olan Buchberger algoritması örneklerle açıklanmıştır. Ayrıca bir Gröbner tabandan indirgenmiş ve minimum adı altında iki farklı Gröbner tabanın daha yazılabildiği gösterilmiştir. Dördüncü bölümde ise, bazı programlama dillerinde Gröbner tabanın nasıl hesaplandığı ifade edilmiş ve örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis includes the analysis of the algebraic structure of Gröbner's basis theory as well as its use in different programming languages. In the first chapter, there is the introduction part in which the historical development process of Gröbner basis theory is explained. In the second part, the basic definitions and features required for the thesis work are given. In the third chapter, firstly the Gröbner basis concept is introduced and its characterizations are given, then the Buchberger algorithm, which is a method for calculating the Gröbner basis, is explained with examples. In addition, it has been shown that two different Gröbner bases can be written under the name of a minimum and reduced from a Gröbner base. In the fourth chapter, how the Gröbner base is calculated in some programming languages is explained and examples are given.