Marbofloksasinin N-asetilsistein ile birlikte sığır trakea epitel hücre kültüründe apoptotik, sitotoksik ve nekrotik etkileri
Apoptotic, cytotoxic and necrotic effects of marbofloxacin with N-acetylcysteine in bovine tracheal epithelial cell culture
- Tez No: 769799
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU YILDIRIM, PROF. DR. EMİNE BAYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma florokinolon grubu bir antibiyotik olan marbofloksasinin N- asetilsistein ile birlikte sığır trakea epitel hücre kültüründe etkilerinin araştırılması amacıyla yapıldı. Bu amaç doğrultusunda sığır trakeasından steril ortamda epitel doku alındı; ve primer hücreler üretildi. Sitotoksisite testi olarak MTT testi kullanıldı. Apoptoz ve nekroz tespiti için ikili boyama yapıldı. Marbofloksasin 1,56- 3,12- 6,25-12,5- 25, 50 ve 100µg/mL dozlarda, N-asetilsistein ise 0,1 ve 1mM derişimlerde marbofloksasin ile birlikte uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of marbofloxacin, a fluoroquinolone antibiotic, together with N-acetylcysteine in bovine tracheal epithelial cell culture. For this purpose, epithelial tissue was taken from the bovine trachea, and primary cells were produced. MTT test was used as a cytotoxicity test. Apoptozis and necrosis determined by double staining test. Marbofloxacin was administered at 1.56, 3.12, 6.25,12.5, 25, 50, and 100 µg/mL doses, and N-acetylcysteine was administered together with marbofloxacin at 0,1 and 1 mM concentrations.