Major abdominal cerrahilerde postoperatif ağrı tedavisinde lombar epidural, transversus abdominis plane blok ve cerrahi insizyona lokal anestezik uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of local anesthetic applications to lumbar epidural, transversus abdominis plane block and surgical incision in postoperative pain treatment in major abdominal surgeries
  1. Tez No: 769825
  2. Yazar: CANSU DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÜNLÜGENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışmamızda major jinekolojik alt abdominal cerrahi uygulanacak hastalarda postoperatif ağrı tedavisi için lomber epidural blok, transversus abdominis plane (TAP) bloğu ve cerrahi insizyona lokal anestezi uygulamalarının hasta kontrollü morfin tüketimi, postoperatif ağrı skoru, ilk analjezi talep zamanı, hasta memnuniyet skorları ve yan etkiler üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Prospektif, randomize ve çift kör olarak planlanan çalışmamıza, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu kararı ve hastaların yazılı bilgilendirilmiş onamı alındıktan sonra kadın hastalıkları ve doğum kliniği tarafından ASA skoru 1 ve 2, yaşları 18-69 arası olan ve major jinekolojik abdominal cerrahi uygulanacak 81 hasta dahil edildi. Hastalar randomize ve çift kör olarak lomber epidural blok (Grup E), TAP blok (Grup T), cerrahi insizyona lokal anestezi uygulaması (Grup L) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Genel anestezi uygulanan hastalara cerrahi tamamlandıktan sonra ve ekstübasyondan önce olacak şekilde: Grup E'ye preoperatif dönemde takılan ve test dozu uygulanan epidural kateterden ekstübasyondan yaklaşık 20 dakika önce % 0,125'lik 20 ml bupivakain, Grup T'ye ekstübasyondan önce ultrason kılavuzunda %0,125'lik bupivakain her iki tarafa 10 ml, toplamda 20 ml ile TAP bloğu, Grup L'ye ise cerrahi kesi bölgesine %0,125'lik 20 ml bupivakain enjeksiyonu yapıldı. Tüm olguların hasta kontrollü morfin kullanmalarına izin verildi. Hastaların demografik verileri, postoperatif 1, 2, 6, 12, 24, 36 ve 48. saatlerde hemodinamik verileri, dinlenme ve eforda VAS değerleri, HKA yöntemi ile morfin tüketimi, ek (acil) analjezik (meperidin) kullanımları, hasta memnuniyet skorları ve yan etkiler kaydedildi. Bulgular: Grupların demografik ve hemodinamik verileri benzerdi. 1. 2. 6. 12. saatlerde dinlenmede ve 1. 2. 6. 12. ve 24.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to compare the effects of lumbar epidural injection, transversus abdominis plane block and local anesthesia in the surgical incision on patient-controlled morphine consumption, postoperative pain score, first analgesia demand time, patient satisfaction scores and side effects for the treatment of postoperative pain in major abdominal surgeries. Materials and Methods: Following the decision of the Ethics Committee of Çukurova University Faculty of Medicine and the written informed consent of the patients, 81 patients with ASA scores of 1 and 2, ages 18-69 and major gynecological abdominal surgery were included in our study, which was planned as a prospective, randomized and double-blind study. Patients were randomized and double-blinded into 3 groups as lumbar epidural block (Group E), TAP block (Group T), and local anesthesia application to the surgical incision (Group L). Patients who underwent general anesthesia were given an injection of 20 ml bupivacaine of 0.125% from the epidural catheter inserted in the preoperative period and with a test dose approximately 20 minutes before extubation to Group E, 10 ml of 0.125% bupivacaine on both sides in the ultrasound guideline to Group T, TAP block with a total of 20 ml, and Group L received 20 ml of bupivacaine at the surgical incision site approximately 20 minutes before extubation. All patients were allowed to use patient-controlled morphine. Demographic data of the patients, hemodynamic data at postoperative 1, 2, 6, 12, 24, 36 and 48th hours, VAS values at rest and mobilization, PCA morphine consumption, additional (urgent) analgesic (meperidine) use, patient satisfaction scores and side effects were recorded. Results: The demographic and hemodynamic data of the groups were similar.