Sıralı küme örneklemesi ile yığın değişim katsayısının tahmini
Estimation for the population coefficient of variation using ranked set sampling
  1. Tez No: 770034
  2. Yazar: AYŞE KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAPRAK ARZU ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, sıralı küme örneklemesi kullanılarak yığın değişim katsayısının tahmin edilmesi problemi ele alınmış ve literatürde önerilen tahmin edicilerin performansları değerlendirilmiştir. Değerlendirme aşamasında 9 farklı dağılım altında, farklı değişim katsayısı değerleri, küme çapları ve tekrar sayıları kullanılarak Monte Carlo simülasyon çalışması yapılmıştır. Sıralamada hata yapıldığı ve yapılmadığı durumlar altında basit tesadüfi örneklemeden elde edilen tahmin ediciye göre göreli etkinlikleri elde edilmiştir. Ve aynı durumlar altında göreli yanlılık değerleri de elde edilmiştir. Simülasyon çalışması sonucunda, değişim katsayısı için önerilen sıralı küme örneklemesine dayalı üç tahmin edici için elde edilen hata kare ortalamalarının, basit tesadüfi örneklemeden elde edilen hata kare ortalamasına göre daha düşük oldukları gözlenmiştir. Ayrıca gerçek bir veri üzerinde sıralama hatası olduğu ve olmadığı durumlar için tahmin edicilerin göreli yanlılık ve göreli etkinlikleri elde edilmiştir. Sıralama hatası olmadığı durumda değişim katsayısı tahmin edicilerinin nasıl hesaplandığı gösterilmiştir. Elde edilen sonuçların simülasyon çalışması ile elde edilen sonuçlarla uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the problem of estimating the population coefficient variation using ranked set sampling is discussed and the performances of the estimators proposed in the literature are evaluated. In the evaluation phase, a Monte Carlo simulation study was conducted using different coefficient of variation values, set and cycle sizes under 9 different distributions. Relative efficiency values according to estimator obtained from simple random sampling were obtained under cases where there was an error in the ranking and no errors in the ranking. Also relative bias values were obtained under the same conditions. In the simulation study, it has been observed that the mean square error, obtained for the three estimators based on the ranked set sampling proposed for the coefficient of variation were lower than the mean square error obtained from simple random sampling. In addition, the relative bias and relative efficiencies of the estimators were obtained for the cases with and without a ranking error on a real data. How to calculate coefficient of variation estimators for no rank error was shown. It has been observed that the results are compatible with the results obtained from the simulation study.