Otomotiv yerleşik ağları için izinsiz giriş tespiti
Intrusion detection system for on-board automotive networks
  1. Tez No: 770091
  2. Yazar: BOUBACAR SOW
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yerleşik otomotiv hesap makineleri veya ECU (Electronic Control Unit) araç içinde giderek artan sayıda özellikten sorumludur. Bu hesap makineleri, eylemlerini koordine etmek için iletişim veri yolları aracılığıyla veri alışverişinde bulunarak gerçek bir yerleşik ağ oluştururlar. Tarihsel olarak bu ağ kapalı bir sistem olarak kabul edilebilirlik, yerleşik bir ağa saldırı olasılığı güvenlik araştırmacıları tarafından kanıtlanmıştır. Otomobillerde birçok iletişim aracının ortaya çıkmasıyla birlikte bu ağ artık dışarıya da açık hale gelmekte ve bu alanda birçok güvenlik sorununu gündeme getirmektedir. Bu tezde ilk olarak otomobildeki gömülü sistemlerin özelliklerini sunacağız. Ardından, modern otomobillerin yerleşik ECU'larını hedefleyebilecek farklı saldırı senaryolarını inceleyeceğiz. Daha sonra, gözlemlenen ağ trafiğine dayalı olarak yerleşik otomotiv ağları için bir saldırı tespit sistemi sunacağız. Ardından, yerleşik otomotiv ağlarını korumak için mevcut veya planlanmış çeşitli bilgisayar güvenlik mekanizmalarını sunacağız. Son olarak, bir CAN veri yoluna enjekte edilen saldırı mesajlarını öğrenmek için bir öğrenme modeli uygulayacağız.
Özet (Çeviri)
Onboard automotive calculators or ECU (Electronic Control Unit) is responsible for a growing number of features in the vehicle. These calculators create a true on-board network by exchanging data via communication buses to coordinate their actions. While historically this network could be considered a closed system, security researchers have proved the possibility of an attack on an on-board network. With the appearance of many means of communication in automobiles, this network is now open to the outside and raises many safety problems in this area. In this thesis, we will first present the characteristics of embedded systems in the automobile. Then we will study the different attack scenarios that can target the on-board ECU's of modern automobiles. Next, we will present an intrusion detection system for on-board automotive networks based on the observed network traffic. Then we will present the various existing or planned computer security mechanisms to protect on-board automotive networks. Finally we will implement a learning model in order to learn attack messages injected on a CAN bus.