Süleymaniye Kütüphanesi Es'ad Efendi Bölümü 3424 numaradaki Mecmû'a-i Kasâ'id (11a-52a inceleme, metin ve MESTAP'a göre tasnif)
Süleymaniye Library Esad Efendi department Mecmûa-i Kasâid in the number 3424 (11a-52a review, text and classification according to systematical classified project of poem mecmua's (MESTAP)
- Tez No: 770107
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ERDOĞAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Mecmualar, kaleme alındıkları dönemde veya daha öncesinde yaşayan şairlerin şiirlerini, yazıldıkları dönemin edebî zevk ve sanat anlayışını yansıtan eserlerdir. Ayrıca derleyicisinin ve ismi duyulmamış pek çok şairin de şiir zevk ve anlayışını yansıtması bakımından değeri bulunan mecmualar klasik şiirimiz için önemli kaynaklardır. Çalışmamızın konusunu, Süleymaniye Kütüphanesi, Es'ad Efendi Bölümü, 3424 numarada kayıtlı, istinsah kaydına göre H 1039 / M 1629 tertip tarihli, mürettibi ve müstensihi, Ni'metî mahlasını kullanan Bursalı Seyyid Nakib-zâde Ni'metullah olan Mecmû'a-i Kasâ'id'in 11a-52a varakları arası oluşturmaktadır. Hazırlamış olduğumuz çalışmanın giriş bölümünde mecmua kavramı, mecmuaların önemi ve tasnifi gibi konular ele alınıp işlenmiştir. Birinci bölümde Mecmû'a-i Kasâ'id'in genel özellikleri ve müstensihi Ni'metî'nin hayatı hakkında bilgiler aktarılmıştır. Bunun yanında 11a-52a numaralı varaklar arasında bulunan şiirlerin özellikleri ve şairlerin kısa biyografilerine de yer verilmiştir. İkinci bölümde ise çalışmamıza konu olan ilgili varaklar transkribe edilmiştir. Mecmuadaki şiirler yayımlanmış ilgili divanlardaki şiirlerle karşılaştırılarak beyit/mısra farkları, beyitlerin diziliş ve sıralama düzenleri, divanlarda ve bilimsel çalışmalarda bulunmayıp mecmuada yer alan şiirler tespit edilmiş ve bunlar sonuç kısmında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Journals are works that reflect the literary taste and sense of the art of the term, the poems of poets who lived in the period these were written or who lived before the period these were written. In addition, the journals which are valuable in terms of reflecting the poetic taste and understanding of the compiler and many unknown poets are important sources for our classical poetry. The subject of our study consists of the leaves from 11a to 52a of Mecmu'a-i Kasa'id, whose compositor and copyist is Seyyid Nakib-zâde Nimetullah from Bursa who uses the pen name Ni'meti, registered in the Süleymaniye Library, Es'ad Efendi Department, number 3424, and dated H 1039/M 1629 according to the copy record. In the introduction part of the study we have prepared, the concept of journals, the importance of journals, and the classification of journals are emphasized. In the first chapter, information about the general characteristics of Mecmu'a-i Kasa 'id and the life of Ni'meti is given. Besides this, the features of the poems in the leaves 11a-52a and the short biographies of the poets are also included. In the second part, the relevant leaves the subject of our study, are transcribed. By comparing the poems in the journal with the poems in the published related divans, the couplet/verse differences, the arrangement, and ordering of the couplets, the poems that are not found in the divans and scientific studies but in the journal have been determined and these are evaluated in the conclusion part.