Polikistik over sendromlu infertil olgularda cerrahi ovulasyon indiksiyonunun kumulatif ovulasyon ve gebelik oranlarına etkisi
The effect of surgical ovulation induction on cumulative ovulation and pregnancy rates in infertility patients with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 770108
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN BALAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma Ağustos 1995 ile Mart 1997 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran, en az 2 yıldan beri korunmadığı ve medikal ovulasyon indüksiyonu yöntemlerini uyguladığı halde gebe kalamayan 20 infertil PCOS'lu olgu üzerinde yapıldı. Laparoskopik ünipolar ovaryan drilling yöntemi olarak Gjonnacss tekniği uygulandı. Olgular postoperatif 1 yıl ovulasyon ve gebelik oranları açısından izlendi. Drilling sonrası ilk 3 ayda 16 hastada ovulasyon gerçekleşti. Dokuz gebelik, 1 abortus gözlendi. Hiperstimulasyon ve çoğul gebeliğe rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on 20 infertile PCOS cases who applied to İnönü University Faculty of Medicine Research and Practice Hospital, Obstetrics and Gynecology Polyclinic between August 1995 and March 1997, who were not protected for at least 2 years and did not become pregnant despite using it. medical ovulation induction methods.Gjonnacss technique was applied as laparoscopic unipolar ovarian drilling method. The cases were followed up in terms of ovulation and pregnancy rates for 1 year postoperatively.The cases were followed up in terms of ovulation and pregnancy rates for 1 year postoperatively. Ovulation occurred in 16 patients in the first 3 months after drilling.Nine pregnancies and 1 abortion were observed.Hyperstimulation and multiple pregnancy were not found.