Diagnosis of bladder cancer from human urine by infrared spectroscopy
- Tez No: 770184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İkinci en yaygın genitoüriner kanser mesane kanseridir. dörtte birine sahip olmasına rağmen prostat kanseri insidansı, Tedavisi en pahalı kanser türü mesane kanseridir yüksek nüks (yüzeysel veya ürotelyal tümörlerde %70) ve ilerleme ortalaması nedeniyle yanı sıra şu anda mevcut olan teşhis, gözetim ve tedavi seçenekleri. akımda Bu çalışmada amacımız, insan Mesane Kanserinin erken teşhisi, tarafından analiz edilen idrar örnekleri kullanılarak ATR-FTIR spektroskopisi, basit, hızlı, invaziv olmayan ve tahribatsız bir ölçüm olarak teknik. Mesane kanseri ve kontrol spektrumları arasında spektral farklılıklar vardı, zayıflatılmış toplam yansıma-Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi ile elde edilen (ATR-FTIR). Sonuçlar, yapıdaki ve üre miktarlarındaki spektral varyasyonları ortaya çıkardı. lipidler, proteinler, kreatinin, nükleik asitler, karbonhidratlar ve fosfat konsantrasyonları hastanın idrar örneklerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması. ATR-FTIR'ın tespit ettiği kanıtlanmıştır patolojik süreçte biyomoleküllerde meydana gelen herhangi bir yapısal ve miktar değişikliği idrar kesesi kanseri gibi durumlar.
Özet (Çeviri)
The second-most prevalent genitourinary cancer is bladder cancer. Despite having a fourth of the incidence of prostate cancer, The most expensive form of cancer to treat is bladder cancer due to its high recurrence (70 % in superficial or urothelial tumors) and progress average, as well as the presently available diagnostic, surveillance, and therapeutic options. In the current study, our aim is early diagnosis of Human Bladder Cancer using urine samples analyzed by ATR-FTIR spectroscopy, as a simple, rapid, non-invasive, and non-destructive measuring technique. There were spectral variations between urinary bladder cancer and control spectra, which were obtained by attenuated total reflection-Fourier transform infrared spectroscopy (ATR-FTIR). The results revealed the spectral variations in structure and amounts of urea, lipids, proteins, creatinine, nucleic acids, carbohydrates, and phosphate concentrations in patient's urine samples compared with healthy controls. The ATR-FTIR has proven to detect any structural and amount changes that take place in the biomolecules during pathological conditions like urinary bladder cancer.