Konya-Doğanhisar-Yazlıca Göleti sulama ağı etkinliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 77019
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA KANBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, Konya Doğanhisar- Yazlıca Göleti sulama ağının etkinliğini belirlemek amacıyla 1996-1998 yıllarında yürütülmüştür. Araştırma süresince gölet ve sulama alanı izlenerek, fiziksel, tarımsal, ekonomik etkinlikler ile organizasyon ve kurumsal yapı gibi ölçüt grupları altında sulama şebekesinin etkinliği belirlenmiştir. Su iletim randımanının belirlenmesine ek olarak seçilen örnek dört parselde çiftçi sulamalarına ilişkin tarla sulama randımanı, sulama eş dağılımı, uygulama yeterliliği ve depolama randımanları belirlenmiştir. Proje alanında hedeflenen bitki deseni ile mevcut ve optimum bitki desenleri belirlenerek karşılaştırılmıştır. Ayrıca çiftçilerin sulama teknikleri konusundaki davranışları gözlenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was done to determine the dam and irrigation network efficiencies of the Doğanhisar - Yazlıca Dam and Irrigation Project during 1996-1998. The service area of the Yazlıca Dam and irrigation project was monitored and evaluated. The agricultural and economic performances of the system were investigated under headings of field applications and conveyance efficiencies, water delivery performance, irrigation ratios and operational and maintenance expenses. Optimum cropping pattern of the project area was determined by linear programming. In addition, the farmers behaviour on the irrigation timing and techniques was monitored and evaluated.