Bilişim sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'ler açısından teknoparkların önemi ve bir araştırma: Sakarya Teknokent örneği
The importance of technoparks for SMES which are in the it sector and a research: The case of Sakarya Teknokent
  1. Tez No: 770357
  2. Yazar: GÖKSEL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA EDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Rekabet gücünün sürdürülebilir olabilmesi için yeni teknolojilerin üretilmesi ve bu yeni teknolojiler ile yeni üretimler yapılması gerekmektedir. Teknoparklar bu tarz fırsatların sağlanmasında en uygun ortamlardır. Bu çalışmada üniversite-sanayi işbirliğinin en etkili olduğu mecraların başında gelen teknoparkların öneminin anlaşılması amaçlanmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde literatür taraması yapılmış, konuyla ilgili çalışmalara değinilmiştir. Kavramsal çerçevede KOBİ, girişim, Ar-Ge, teknoloji geliştirme kavramları, bu kavramların önemi ve kapsamına yer verilmiştir. İkinci bölümde teknoparklar, teknoparkların Türkiye ve dünyadaki uygulamalarından örnekler, teknoparkların sağladığı avantajlar, rekabet ve önemi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Sakarya Teknokent'te yer alan bilişim sektöründe faaliyet gösteren işletmelerden mülakat yöntemi ile elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırmada, yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle, Firmaların Sakarya Teknokent'in avantajlarından yararlanma oranı, Ar-Ge faaliyetlerinde Teknokent'in etkisi, KOBİ'lere sunulabilecek uygulamalar, çalışmalarda karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri belirlenmiş; açık uçlu sorulara verilen yanıtlar ve bunların değerlendirmelerine yer verilmiştir. Sonuç ve öneriler bölümünde, araştırmada elde edilen bulgulardan ve görüşmeci yanıtlarından hareketle teknopark uygulamalarına yönelik önerilerde bulunulmuştur. KOBİ, Teknopark, Rekabet, Sakarya Teknokent
Özet (Çeviri)
In order for the competitive power to be sustainable, it is necessary to produce new technologies and make new productions with these new technologies. Technoparks are the most suitable environments for providing such opportunities. In this study, it is aimed to understand the importance of technoparks, which is one of the most effective channels of university-industry cooperation. In the first part, which consists of three parts, a literature review was made and studies on the subject were mentioned. In the conceptual framework, the concepts of SME, enterprise, R&D, technology development, the importance and scope of these concepts are included. In the second part, technoparks, examples of applications of technoparks in Turkey and in the world, advantages of technoparks, competition and importance are emphasized. In the third part, the data obtained by the interview method from the companies operating in the IT sector in Sakarya Technopolis were analyzed. In the research, the rate of companies benefiting from the advantages of Sakarya Teknokent, the effect of Teknokent in R&D activities, applications that can be presented to SMEs, the problems encountered in the studies and solution suggestions were determined with the semi-structured interview technique; Answers to open-ended questions and their evaluations are included. In the conclusion and suggestions section, suggestions were made for technopark applications based on the findings obtained in the research and the answers of the interviewers. SME, Technopark, Competition, Sakarya Teknokent