Sürdürülebilir pazarlama: Davranışsal çevre bilincinin sürdürülebilir tüketim davranışına etkisi hakkında bir araştırma
Sustainable marketing: A study on the effect of behavioral environmental awareness on sustainable consumption behavior
  1. Tez No: 770582
  2. Yazar: RAZİYE GÜLER ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL ESRA DAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, tüketicilerin çevre bilincinin sürdürülebilir tüketim davranışına olan etkisini ve demografik faktörler açısından farklılık gösterip göstermediğini ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda, kolayda örnekleme yönetimi kullanılarak Burdur ili sınırlarında ikamet eden 535 katılımcıya çevrimiçi anket ile ulaşılmıştır. Çalışmada; geçerlilik ve güvenirlilik analizleri, Bağımsız Örneklem t Testi, One Way Anova Testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda; katılımcıların hem davranışsal çevre bilinci hem de sürdürülebilir tüketim davranışı cinsiyet değişkeninde farklılık olmadığı saptanmıştır. Sürdürülebilir tüketim davranışının alt boyutları: Eğitim seviyesinde; çevre duyarlılığı ve yeniden kullanılabilirlik, gelir düzeyinde; ihtiyaç dışı satın alma ve yeniden kullanılabilirlik ve diğer demografik özelliklerde; yeniden kullanılabilirlik boyutunda farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Davranışsal çevre bilinci, sürdürülebilir tüketim davranışını olumlu ve anlamlı olarak açıklamaktadır. Tüketicilerin davranışsal çevre bilincinin, ihtiyaç dışı satın alma davranışına anlamlı bir etkisi olmadığı ortaya çıkarken; sürdürülebilir tüketime pozitif yönde etkisi bulunmaktadır. Ayrıca davranışsal çevre bilincinin en fazla çevre duyarlılığına etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the effect of consumers' environmental awareness on sustainable consumption behavior and whether it differs in terms of demographic factors. For this purpose, 535 participants residing within the borders of Burdur province were reached with an online questionnaire using convenience sampling method. In the study; validity and reliability analyzes, Independent Sample t Test, One Way Anova Test, Pearson Correlation Analysis and Simple Linear Regression Analysis were performed. As a result of the analysis; It was determined that there was no difference in the gender variable of both the behavioral environmental awareness and sustainable consumption behavior of the participants. Sub-dimensions of sustainable consumption behavior: At education level; environmental awareness and reusability, at income level; redundant purchasing and reusability and other demographics; It was determined that there was no difference in the reusability dimension. Behavioral environmental awareness explains sustainable consumption behavior in a positive and meaningful way. Behavioral environmental awareness of consumers did not have a significant effect on unnecessary purchasing behavior; It has a positive effect on sustainable consumption. In addition, it has been determined that behavioral environmental awareness has the most impact on environmental awareness.