Yüreğir İlçesi sulanan alanlarda mısırda üretim maliyetleri ve üretici sorunları
Production cost and producer problems of maize in irrigated areas of Yüreğir province
  1. Tez No: 77106
  2. Yazar: MEVLÜT GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ENVER ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ YÜREĞİR İLÇESİ SULANAN ALANLARDA MISIRDA ÜRETİM MALİYETLERİ VE ÜRETİCİ SORUNLARI Mevlüt GÜL Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. M. Enver ORHAN Yıl: 1998, Sayfa: 105 Jüri : Yrd. Doç. Dr. M. Enver ORHAN : Prof. Dr. Şinasi AKDEMİR : Yrd. Doç. Dr. İbrahim YILMAZ Bu çalışmada mısır üretim maliyetleri ve üretici sorunları, Yüreğir İlçesinde sulanan alanlarda tarım işletmeleri düzeyinde değerlendirilmiştir. İncelenen bölgedeki tarım işletmelerindeki mısırda kullanılan girdilerin miktarları, mısırda kullanılan işgücü ve makine gücü, işletmecilerin mısır ürününü satış yerleri, işletmecilerin mısır üretiminde ve pazarlamasında karşılaştıkları sorunlar işletmeler düzeyinde araştırılmıştır. İşletmelerde dekara gayri safi üretim değeri ana ürün mısırda 16.821 bin TL iken, ikinci ürün mısırda 12.000 bin TL'dir. Ana ürün mısırda üretim masrafları dekara 8.442 bin TL, ikinci ürün mısırda ise 7.884 bin TL bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Ana ve ikinci ürün mısır, üretim, dış ticareti, destekleme alımları ve fiyatları, mısırda tohum, üretim maliyeti, üretici sorunları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. THESIS PRODUCTION COST AND PRODUCER PROBLEMS OF MAIZE IN IRRIGATED AREAS OF YÜRE?İR PROVINCE Mevlüt GÜL Çukurova University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Ass. Prof. M. Enver ORHAN Year: 1998, Page: 105 Jury: Ass. Prof. M. Enver ORHAN : Prof. Dr. Şinasi AKDEMİR : Ass. Prof. Ibrahim YILMAZ In this study maize production costs and producers' problems were evaluated at the farm level of irrigated land of Yüreğir District of Adana province. Fertilizer, labour, and other agricultural inputs used for maize production, ways and places of maize sales, problems of producers in maize production and marketing were investigated at farm levels. Gross production values for main and secondary crop maize were found as 16.821 thousand TL and 12.000 thousand TL respectively. Production cost per decare for main crop maize was calculated as 8.442 thousand TL and 7.884 thousand TL for secondary crop maize. KEY WORDS: Main and second crop maize, production and production cost, state supporting price and amount, trade, producer problems. n